Anna Fotyga o układzie o stowarzyszeniu UE z Ukrainą

Wczoraj, w trakcie trwającej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, miała miejsce debata na temat układu o stowarzyszeniu UE z Ukrainą. W imieniu Grupy EKR głos w dyskusji zabrała eurodeputowana PiS Anna Fotyga.

Anna Fotyga mówiła, ze Unia Europejska musi włożyć dużo wysiłku, aby zatrzeć bardzo złe wrażenie, które stworzyła wizyta Wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepa Borrella w Moskwie. Anna Fotyga podkreśliła, iż „Ławrow otrzymał platformę do wygłaszania publicznie wszelkich antyukraińskich propagandowych narracji”.

Eurodeputowana zaznaczyła, że niezbędne jest zatem rozszerzenie sankcji, natychmiastowe wstrzymanie budowy Nord Stream2 oraz odbycie jak najszybciej wizyt w Kijowie i Tbilisi. ”To są stolice, w których Borrell powinien konsultować unijną politykę wobec Rosji przed zbliżającą się Radą, a nie w Moskwie” – podsumowała Anna Fotyga.

„Cieszę się, iż w przedstawionym do głosowania dokumencie znalazł się bardzo szeroki zapis dotyczący Nord Stream-2, z szeroką argumentacją uzasadniającą jego szkodliwość i wezwaniem do jego wstrzymania” – dodaje Fotyga, która jest autorką kilkudziesięciu poprawek i kontrsprawozdawcą raportu. W dokumencie Parlament Europejski „przypomina o związanych z Nord Stream2 długoterminowych podstawowych zagrożeniach politycznych, gospodarczych i w zakresie bezpieczeństwa”. W zapisach, które zostaną jutro poddane głosowaniom mówi się także, „że rurociąg ten zwiększa zależność UE od rosyjskich dostaw gazu, zagraża rynkowi wewnętrznemu UE, nie jest zgodny z polityką energetyczną UE ani jej interesami strategicznymi, a także ma możliwe negatywne skutki dla rozdartej wojną Ukrainy; w związku z tym, zgodnie ze swoim wcześniejszym stanowiskiem, wzywa wszystkie zainteresowane strony, w szczególności te w państwach członkowskich i w Europie, do wykorzystania dostępnych klauzul prawnych w celu wstrzymania realizacji projektu”. „Jestem także zadowolona, iż w sposób jednoznaczny w wielu miejscach odnieśliśmy się do rosyjskiej agresji na wschodnią Ukrainę oraz okupacji Krymu, w tym sytuacji Tatarów krymskich. To są istotne zapisy nad którymi pracowaliśmy przez ostatnich kilka miesięcy. Jestem pewna, że znajdą jutro poparcie większości Parlamentu – mówi Fotyga, współautorka sprawozdania.

Powiązane wpisy

Leave a Reply

Anna Fotyga
Zmiana wielkości
Kontrast
X