Anna Fotyga o wizycie Josepa Borella w Rosji

Podczas trwającej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, miała miejsce debata dotycząca wizyty wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josepa Borella w Rosji w związku z niedawnymi represjami wobec protestujących i opozycji. W dyskusji z udziałem hiszpańskiego komisarza głos zabrała europoseł PiS Anna Fotyga.
Fotyga mówiła, że podtrzymuje swoje krytyczne stanowisko, wyrażone podczas spotkań z kierownictwem Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, jak i oficjalnych interwencji pisemnych, jeszcze przed wizytą szefa dyplomacji UE w Moskwie. Jak dodała, decyzja Borrella o wizycie w stolicy Rosji, została podjęta pod wpływem nacisków dużych państw członkowskich UE, a także Markusa Ederera, niemieckiego polityka i ambasadora UE w Moskwie, uważanego za polityka „rozumiejącego Rosję”, a także doradców w Radzie i Komisji. „Decydując się na wyjazd, wpadł pan w pułapkę skrupulatnie zastawioną przez Siergieja Ławrowa” – stwierdziła.
Zdaniem Fotygi wizyta Borrella miała na celu wzmocnienie jego osobistej pozycji, także w kontekście odnowienia wspieranego przez niego porozumienia nuklearnego z Iranem (JCPOA). „Zdecydował się Pan prowadzić konsultacje z Moskwą zamiast Stanami Zjednoczonymi i podczas tych starań pozwolił Pan, by Ławrow obrażał naszych sojuszników i naszych przyjaciół, takich jak Ukraina. To był naprawdę poważny błąd. Musi pan go naprawić” – zakończyła Anna Fotyga.

Powiązane wpisy

Leave a Reply

Anna Fotyga
Zmiana wielkości
Kontrast
X