Anna Fotyga o sytuacji w Iranie

Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się debata na temat śmierci Mahsy Amini i represji wobec osób protestujących w obronie praw kobiet w Iranie. W dyskusji udział wzięła europosłanka PiS Anna Fotyga.

Anna Fotyga przypomniała, że młoda Iranka kurdyjskiego pochodzenia Masha Amini została zabita przez funkcjonariuszy reżimu ajatollahów. Polska polityk podkreśliła, że reżim w Iranie jest bezpośrednio odpowiedzialny za to morderstwo, jak za wiele innych morderstw i przemoc stosowaną wobec manifestantów, którzy wyszli na ulice po tym zabójstwie. „Prezydent Ebrahim Raisi jest osobiście odpowiedzialny za zabójstwa, za morderstwa pozasądowe i zbrodnię przeciwko ludzkości, która miała miejsce pod koniec lat 80-tych” – zaznaczyła.

„Świat musi położyć kres bezkarności” – mówiła była szefowa polskiej dyplomacji apelując do Josepa Borrella, wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa o nałożenie sankcji na przywódców barbarzyńskiego reżimu w Iranie.

Powiązane wpisy