Anna Fotyga o sytuacji na Białorusi

Podczas dzisiejszej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego🇪🇺 w Strasbourgu, miała miejsce debata o sytuacji na Białorusi⬜🟥⬜ po roku protestów i ich brutalnego tłumienia. W imieniu grupy EKR głos zabrała europoseł #AnnaFotyga🇵🇱.
Anna Fotyga mówiła, że pomiędzy Chinami i Rosją istnieje porozumienie, aby utrzymać Aleksandra Łukaszenkę przy władzy. „W przypadku Rosji, widzimy nawet podżeganie do brutalnego tłumienia demokratycznych dążeń białoruskiego społeczeństwa” – podkreśliła. Eurodeputowana powiedziała, że prowadzona jest hybrydowa wojna z Polską, Litwą, Łotwą, a w pewnym stopniu również z innymi krajami.
Fotyga przypomniała o niektórych przypadkach brutalnych ataków na społeczeństwo białoruskie. „Andżelika Borys od 196 dni pozostaje w więzieniu, Andrzej Poczobut tylko dwa dni mniej. Maryja Kalesnikawa została skazana na 11 lat pozbawienia wolności, a Maksim Znak – na 10 lat” – wymieniała. Polska polityk stwierdziła, że w przypadku wojny hybrydowej, UE musi przestać być naiwna i jasno rozróżniać agresora od jego ofiar. „Działalność uzurpatora Łukaszenki jest przestępstwem, które należy potępić na arenie międzynarodowej” – podkreśliła Fotyga. Polska polityk zwróciła uwagę, iż także w Parlamencie Europejskim dostrzec możemy ślady propagandy i efekty działań hybrydowych Łukaszenki. „Polska jest jednym z głównych obrońców jedności UE w tej sprawie. Stąd możemy spodziewać się kolejnych ataków na mój kraj” – ocenia Anna Fotyga.

Powiązane wpisy

Leave a Reply

Anna Fotyga
X