Single Blog Title

This is a single blog caption
07 Październik 2020

Europosłowie PiS apelują o zdecydowaną transatlantycką politykę wobec Iranu

Podczas trwającej w Brukseli sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata poświęcona sytuacji w Iranie. W imieniu grupy EKR głos w niej zabrali europosłowie PiS Witold Waszczykowski oraz Anna Fotyga.

“Dziękuję, Panie Borrell, za informacje na temat sytuacji w Iranie, na temat porozumienia JCPOA. To porozumienie jest dla nas, oczywiście, niezwykle ważne. Chciałbym także apelować o jedność transatlantycką w kontekście Iranu. Biorąc pod uwagę dyskusje i spory pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Rosją, USA i Chinami i w końcu USA i Iranem, Unia Europejska nie może się znaleźć gdzieś po środku. Nie może być mowy o autonomii strategicznej w tym przypadku. Szczególnie w przypadku Iranu UE musi się opowiedzieć po którejś ze stron. Możemy mieć różne pomysły co do środków, które mamy zastosować, ale musimy pracować razem. Iran na pewno jest zdeterminowany by rozwijać swój program nuklearny i jest zdeterminowany, by zmienić międzynarodową architekturę bezpieczeństwa. Iran jest okrutnym reżimem, który nie szanuje praw człowieka. Nie ma tutaj istotnych korzyści ekonomicznych. Najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Nie pozwólmy Iranowi na zdobycie bomby jądrowej i zróbmy to razem” – mówił Witold Waszczykowski.

 “Dramat ekonomiczny w Iranie zaczął się długo przed pandemią COVID-19 i sankcjami amerykańskimi” – mówiła Anna Fotyga, inicjatorka debaty.  Masowe protesty, tłumaczyła była szefowa polskiej dyplomacji, wynikały ze sprzeniewierzenia funduszy przez reżim Ajatollahów, po ich odmrożeniu przez wspólnotę międzynarodową. “Musimy znaleźć rozwiązania, by utrzymać embargo na broń w stosunku do reżimu, który jest odpowiedzialny za finansowanie terroryzmu, który w sposób brutalny reaguje na protesty w kraju i który odpowiedzialny jest za zastrzelenie cywilnego samolotu” – apelowała eurodeputowana PiS.

Leave a Reply