W PE o zbliżającym się szczycie Rady Europejskiej

Podczas sesji plenarnej w Strasburgu eurodeputowani dyskutowali na temat rozpoczynającego się jutro szczytu Rady Europejskiej, który w głównej mierze będzie poświęcony kryzysowi migracyjnemu. W imieniu delegacji PiS w debacie głos zabrali Anna Fotyga i Ryszard Czarnecki.

Według przewodniczącej Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony PE (SEDE) agenda Rady zawiera wiele dobrych propozycji np. Projekt dyrektywy w sprawie systemu przekazywania władzom informacji o pasażerach, czyli tzw. PNR. Przewodnicząca SEDE jednocześnie bardzo krytycznie oceniła projekt utworzenia europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej.

„Ten projekt narusza podstawy ustrojowe kilku państw i jest wątpliwy w świetle prawa pierwotnego UE. Poszerzanie metody wspólnotowej w delikatnej i kluczowej dziedzinie bezpieczeństwa nie zastąpi solidarności międzypaństwowej, a to państwa członkowskie odpowiadają za bezpieczeństwo” – oceniła Fotyga.

Anna Fotyga podkreśla, że powołanie sfederalizowanej służby granicznej nie jest lekarstwem na kryzys strefy Schengen. „Bezpieczne i szczelne granice są Europie niezbędne. Nie możemy jednak przy każdym kryzysie powtarzać, że jedynym rozwiązaniem jest „więcej Europy” i przenoszenie obowiązków na poziom europejski. Propozycja zapisów o możliwości rozlokowania służb na terytorium państwa członkowskiego wbrew jego woli, jedynie na podstawie decyzji podjętych na poziomie urzędniczym, w moim przekonaniu jest niedopuszczalna” – zaznacza przewodnicząca SEDE.

„Jesteśmy na poważnym zakręcie i nie można tego ukrywać. Myślę, że trzeba znaleźć zdrowy kompromis między tym, co chce większość krajów Unii, a tym, na co gotowa jest mniejszość” – mówił z kolei wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki. „Decyzje Wspólnoty powinny być podejmowane w porozumieniu i przy akceptacji rządów społeczeństw wszystkich krajów członkowskich zwłaszcza tych, które nie miały nigdy kolonii, a muszą dziś płacić z tego tytułu odsetki” – zaznaczył Ryszard Czarnecki.

„Jeśli mówimy o solidarności europejskiej, to mówmy o niej szeroko, także w kontekście polityki energetycznej” – zaznaczył Ryszard Czarnecki. „Mam wrażenie, że tutaj są podwójne standardy solidarności. O solidarności unijnej mówimy w kontekście uchodźców, a nie chcemy o niej mówić w kontekście niemieckiego gazociągu Nordstream” – podsumował wiceprzewodniczący PE.

Powiązane wpisy

Leave a Reply