O Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony na SEDE

Tematami czwartkowego posiedzenia podkomisji bezpieczeństwa i obrony (SEDE), któremu przewodniczyła Anna Fotyga, były: prezentacja analizy „Działanie na rzecz europejskiego bezpieczeństwa i europejskiej obrony przy pomocy istniejących w UE środków i procedur”, sprawozdanie z misji SEDE do Northwood (Wielka Brytania) oraz sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej. W drugiej części posiedzenia odbyło się również wysłuchanie publiczne na temat współpracy z krajami i organizacjami trzecimi w dziedzinie Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony.

W pierwszym punkcie posiedzenia członkowie podkomisji zostali zapoznani przez dr. Kolja Raube (Leuven Centre for Global Governance Studies, University of Leuven) oraz Daniel Fiott, (Institute for European Studies, Free University of Brussels) ze sporządzoną przez nich analizą „Działanie na rzecz europejskiego bezpieczeństwa i europejskiej obrony przy pomocy istniejących w UE środków i procedur”. Szefowa podkomisji odnosząc się do prezentacji, podkreśliła, iż kluczowym elementem dla doboru właściwych instrumentów dla zapewnienia bezpieczeństwa europejskiego jest sprecyzowanie zagrożeń. Nawiązując do wspomnianych w analizie instrumentów i procedur możliwych do wykorzystania w ramach Partnerstwa Wschodniego, przewodnicząca podkomisji zaznaczyła, że poszczególne kraje wchodzące w skład tego programu dalece różnią się w określaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa, czego najlepszym przykładem jest ich stosunek do sytuacji na Ukrainie.

Następnym punktem posiedzenia było przedstawione przez Annę Fotygę sprawozdanie z wyjazdu SEDE do Northwood, gdzie zlokalizowane są m.in. Kwatera Główna Sojuszniczego Dowództwa Morskiego, sztab operacji EU NAVFOR Atalanta w Northwood oraz Centrum Bezpieczeństwa Morskiego dla Rogu Afryki.

Interesującym punktem była wymiana poglądów z dyrektorem Dyrekcji ds. Zarządzania Kryzysowego i Planowania w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych, Gáborem Iklódym. Zaproszony gość przedstawił sytuację w Republice Środkowoafrykańskiej oraz działalność tamtejszej wojskowej misji doradczej Unii Europejskiej. Przewodnicząca podkomisji przypomniała, iż na początku roku 2015 odbyła się misja SEDE do Republiki Środkowoafrykańskiej, w ramach której jej uczestnicy zapoznali się między innymi z działalnością kończącej się wówczas misji pomostowej EUFOR CAR. Anna Fotyga podkreśliła, że wszyscy zainteresowani rozmówcy z RŚA byli usatysfakcjonowani działalnością misji pomostowej. Jedyne wątpliwości dotyczyły tego, czy przekazanie mandatu misji MINUSCA odbywa się w odpowiednim momencie i na właściwym etapie. Przewodnicząca SEDE zaznaczyła, że w składzie kontyngentu misji EUFOR znaleźli się bardzo doświadczeni żołnierze, którzy chętnie angażowali się i interweniowali po obu stronach konfliktu, realnie wspomagając w ten sposób proces pokojowy.

Ostatnim punktem posiedzenia podkomisji było wysłuchanie publiczne na temat współpracy z krajami i organizacjami trzecimi w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony. W odniesieniu do uwag dotyczących współpracy w tym zakresie z krajami Partnerstwa Wschodniego Anna Fotyga podkreśliła, iż w szczególności w dziedzinie wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony kraje te powinny być oceniane i traktowane oddzielne. Przewodnicząca Podkomisji przywołała przykład Białorusi, która brała udział w manewrach skierowanych przeciw niektórym państwom członkowskim Unii i NATO z Europy Środkowej i Wschodniej.

 

 

 

 

Powiązane wpisy

Leave a Reply