Silny głos Europy Środkowej w sprawie Syrii

Parlament Europejski debatował dziś na temat sytuacji w Syrii i Turcji.  Wśród wygłoszonych oświadczeń na uwagę zasługują silne głosy posłów z Europy Środkowej.  W ocenie Anny Fotygi, kryzys w Syrii, obok agresji na Ukrainie, stanowi jedno z największych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa.

W debacie oprócz minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego głos zabrali  także m.in. reprezentujący Rumunię były minister obrony tego kraju Ioan-Mircea Pașcu  i były minister infrastruktury Doru-Claudian Frunzulica, były przewodniczący estońskiego parlamentu Tunne Kelam, były minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Paet, a także były minister spraw zagranicznych Łotwy  Artis Pabriks. Posłowie z Europy Środkowej a także Mark Demesmaeker z Belgii podkreślali, iż po czterech latach wojny domowej syryjska armia jest zdemoralizowana i rozproszona, a rosyjska interwencja  jest dla Damaszku niczym zbawienie. Rosja walcząc z przeciwnikami Baszszara al-Asada, wzmacnia jego reżim i zwiększa liczbę uchodźców, robiąc miejsce dla państwa islamskiego. Anna Fotyga przypomniała, że kilka dni temu na forum ONZ ogłoszono sukces społeczności międzynarodowej i mobilizację w rozwiązaniu straszliwego kryzysu w Syrii.

„Dla nas, państw członkowskich UE, obok agresji na Ukrainie, stanowi to jedno z największych zagrożeń dla naszego bezpieczeństwa. Rosja wniosła do tego układu wiano w postaci porozumienia o wymianie informacji wywiadowczych z Iranem, Syrią Asada i Irakiem. Wydaje się jednak, że ta wymiana nie działa” – mówiła Anna Fotyga.

Zdaniem przewodniczącej Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony PE (SEDE) zaangażowanie Rosji i sposób wykonywania nalotów świadczą o tym, że tak naprawdę w większości atakowana jest opozycja wobec reżimu Asada.  W swoich wystąpieniach posłowie z Europy Środkowej zwrócili uwagę, iż na Ukrainie mamy do czynienia z sytuacją, której właśnie oczekiwał Putin. Realizacja porozumienia Mińsk-2 bezpośrednio związana jest ze zniesieniem sankcji, czego Rosjanie oczekują dzięki obecnemu patowi.  Bezpośrednie militarne zaangażowanie Moskwy w Syrii ma na celu skonsolidowanie  jej  pozycji jako mocarstwa, a także odwrócenie uwagi od Ukrainy. Jednocześnie Rosja aktywizuje się w Mołdawii i kontynuuje naruszanie suwerenności i integralności Gruzji.

Trudna sytuacja w Syrii przekłada się także na relacje z Turcją, o których dyskutowali europosłowie. W ocenie Anny Fotygi Turcja stała się państwem trudniejszym we współpracy, być może mniej przewidywalnym. „Musimy jednak pamiętać, że jest naszym sojusznikiem w NATO, jest państwem kandydującym do Unii Europejskiej i głęboki dialog z tym krajem jest naszym zobowiązaniem” – powiedziała. Europosłanka PiS wyraziła poparcie dla inicjatywy Komisji i Rady dotyczącej współpracy z Turcją, zwłaszcza w polityce migracyjnej, jednakże z zastrzeżeniem dotyczącym bezpieczeństwa energetycznego. Anna Fotyga podkreśliła, że powinno w nim zostać ujęte bezpieczeństwo energetyczne regionu Europy Środkowej i Wschodniej, któremu zagraża m.in. projekt Turkish Stream.

„To była ciekawa debata, w której Europa Środkowa i Wschodnia mówiła jednym głosem” – podsumowała dyskusję Anna Fotyga.

Powiązane wpisy

Leave a Reply