Anna Fotyga: Sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej (RŚA) jest coraz bardziej dramatyczna

Podczas dzisiejszej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu w sprawie sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej Anna Fotyga podkreśliła, że społeczność międzynarodowa powinna zwiększyć wysiłki na rzecz wsparcia tego kraju.

Przewodnicząca Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony PE zaznaczyła, że mimo starań podejmowanych przez społeczność międzynarodową sytuacja humanitarna i w dziedzinie bezpieczeństwa na terenie Republiki Środkowoafrykańskiej pozostaje dramatyczna, a nawet się pogarsza.  „Misja EUFOR CAR była skuteczna. Tak ocenili ją zarówno odwiedzający RŚA członkowie SEDE, jak i władze Republiki Środkowoafrykańskiej” – mówi  Anna Fotyga, która w lutym br. przewodniczyła delegacji  europosłów do  stolicy kraju Bangi.  Zdaniem szefowej SED, z perspektywy czasu można ocenić, że misja pomostowa UE trwała jednak zbyt krótko. Splot nieszczęśliwych okoliczności związanych z funkcjonowaniem misji pokojowej Organizacji Narodów Zjednoczonych MINUSCA, która przejęła zadania od EUFOR CAR, spowodował, że nie mogła ona wypełnić skutecznie swojego mandatu.  „Doceniam zaangażowanie sekretarza generalnego ONZ i Rady Bezpieczeństwa. Wydaje się jednak, że społeczność międzynarodowa powinna zwiększyć wysiłki wspierając RŚA. To może być ognisko naprawdę dramatycznej radykalizacji i pogorszenia sytuacji bezpieczeństwa” – stwierdziła Anna Fotyga.

Podczas wspomnianej misji SEDE do jednego z najbiedniejszych i najbardziej zdestabilizowanych państw w Afryce  ocenie poddano m.in. działalność  misji EUFOR RŚA. Istotny wkład w misję Unii Europejskiej mieli polscy żandarmi. Zadaniem polskich żołnierzy było m.in zapewnienie stabilnego środowiska, tworzenie możliwości niesienia pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej przez organizacje rządowe i pozarządowe oraz stworzenie warunków do przejęcia obowiązków od misji UE przez misję ONZ, co nastąpiło w kwietniu 2015 roku. Oprócz polskich żołnierzy, w Republice Środkowoafrykańskiej misję swą od przeszło 30 lat pełnią Kapucyni, Pasterzanki, a także misjonarze świeccy. Towarzyszyli oni społeczności w czasach najsilniejszego kryzysu, zostając przy wiernych w swoich parafiach i pomagając im w trudnych dla nich chwilach.

 

Na zdjęciu delegacja SEDE podczas spotkania z pełniącą obowiązki prezydenta Catherine Samba Panza.

Powiązane wpisy

Leave a Reply