Anna Fotyga w Kijowie o idei Międzymorza i współpracy transatlantyckiej

KijówDziś w Kijowie odbywa się VIII Forum Bezpieczeństwa poświęcone m.in. sytuacji na Ukrainie i współpracy transatlantyckiej. W wydarzeniu biorą udział przewodnicząca podkomisji ds. bezpieczeństwa i obrony PE (SEDE) Anna Fotyga i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego odpowiedzialny za politykę wschodnią Ryszard Czarnecki.

Ukraiński prezydent Petro Poroszenko otwierając konferencję zwrócił uwagę, iż na Ukrainie nie mamy do czynienia z wewnętrznym konfliktem, a zewnętrznym agresorem – Rosją. Z kolei premier Arsenij Jaceniuk powiedział, iż Ukraińcy proszą świat o dostarczenie jedynie broni defensywnej, aby chronić Ukrainę i bronić Europy.

Przewodnicząca SEDE wzięła udział w panelu dotyczącym roli Stanów Zjednoczonych w globalnym bezpieczeństwie oraz współpracy transatlantyckiej.

W panelu z udziałem szefa ukraińskiego MSZ Pawlo Klimkina oraz ekspertów ze Stanów Zjednoczonych Anna Fotyga nawiązała do polityki ŚP Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, mówiąc o znaczeniu dla państw regionu idei Międzymorza i wadze współpracy transatlantyckiej dla realizacji tej koncepcji. „Rosyjska agresja na Gruzję była pierwszy krokiem. Dziś Ukraina walczy za nas wszystkich” – mówiła w Kijowie Anna Fotyga.

„Wolny świat, w tym takie państwa jak Stany Zjednoczone i Kanada oraz ich obywatele, pomogli Polsce i innym krajom Europy Środkowej i Wschodniej wyrwać się z bloku sowieckiego” – uważa Anna Fotyga, szefowa podkomisji bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego. „Popieraliśmy dążenia do odzyskania niepodległości i ambicje budowania suwerennej państwowości państw bałtyckich. Dziś Polacy wspierają zmiany zachodzące w społeczeństwie ukraińskim” – dodała minister spraw zagranicznych w rządzie premiera Jarosława Kaczyńskiego. „Sojusz transatlantycki powinien mocno wspierać Ukrainę, tak jak skutecznie wspierał „Solidarność” i Polskę” – powiedziała Anna Fotyga.

Kijowskie Forum Bezpieczeństwa organizowane jest przez Fundację Arsenija Jaceniuka „Open Ukraine” od 2007 roku. W tym roku otworzyli je prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, prezydent Litwy Dalia Gribauskaite oraz premier Arsenij Jaceniuk. Przez dwa dni w stolicy Ukrainy kilkuset ekspertów z 20 państw, głównie z Europy Środkowej i Wschodniej oraz Stanów Zjednoczonych i Kanady, zajmujących się bezpieczeństwem i polityką międzynarodową dyskutuje o wojnie na Ukrainie, konieczności obrony wspólnych wartości i mobilizacji zachodnich demokracji przeciw budzącym się duchom przeszłości. W debatach obok polityków i ekspertów udział biorą wysocy przedstawiciele NATO. Trwająca do jutra konferencja organizowana jest pod hasłem „Nie ma bezpieczeństwa bez wartości”.

W Forum wziął również udział wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki, który wystąpił w panelu „Demokracja versus autorytaryzm: to nasza wspólna walka” wraz z Aleksandrem Turczynowem, byłym p.o. prezydenta Ukrainy a obecnie szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy oraz ministrem obrony narodowej Kanady i niezależną ekspertką z Moskwy. „Rosyjscy hakerzy atakowali w ostatnich latach serwery instytucji państwowych w Polsce, na Łotwie i Estonii. UE nie może być bezbronna wobec takiej rosyjskiej agresji” – powiedział wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego odpowiedzialny za politykę wschodnią (były minister ds. europejskich).

„Kreml wykorzystuje media rosyjskojęzyczne do propagandy traktowanej jako instrument imperialnej polityki Federacji Rosyjskiej. Dlatego UE utworzy i sfinansuje rosyjskojęzyczne media w krajach Partnerstwa Wschodniego, które będą antidotum dla propagandy rosyjskiej” – podkreślił wiceprzewodniczący PE.

Ryszard Czarnecki opowiedział się za kontynuacją sankcji wobec Rosji. „Putin nie jest na razie żadnym partnerem dla Europy” – stwierdził wiceprzewodniczący PE.

Powiązane wpisy

Leave a Reply

Anna Fotyga
X