Single Blog Title

This is a single blog caption
15 Marzec 2019

„Rosja obiecuje, gdy jest do tego zmuszona, i nie dotrzymuje swych obietnic z chwilą, gdy ma po temu siłę” – Anna Fotyga o Rosji słowami Marszałka Józefa Piłsudskiego

W Strasburgu podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata nad sprawozdaniem na temat stanu i przyszłości stosunków politycznych między UE a Rosją. W imieniu grupy EKR głos w debacie zabrała europoseł PiS, Anna Fotyga, kontrsprawozdawca omawianego raportu.

„Rosja obiecuje, gdy jest do tego zmuszona, i nie dotrzymuje swych obietnic z chwilą, gdy ma po temu siłę – te słowa wymówił sto lat temu wielki Polak, Józef Piłsudski, a potwierdziły swoim losem całe pokolenia Polaków i innych narodów mojej części Europy” – mówiła minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. „Współcześnie słowa te potwierdziły się po 2008 roku w Gruzji, po 2014 na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie, w Arktyce, także w Rosji wobec własnego społeczeństwa i w bardzo wielu innych miejscach” – wymieniała Anna Fotyga.
W przyjętym dzisiaj raporcie łotewskiej europoseł Sandry Kalniete znalazła się długa lista podejmowanych przez Kreml działań łamiących prawo międzynarodowe i prawa człowieka. Dokument zawiera także szereg poprawek zgłoszonych przez Annę Fotygę, w tym dotyczących „nasilenia w ostatnich latach wrogiej rosyjskiej działalności szpiegowskiej, osiągającej poziomy nienotowane od czasów zimnej wojny”. „Cieszę się, iż w dokumencie zostały także utrzymane moje propozycje dotyczące silnej solidarności wewnętrznej, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne” – mówi Anna Fotyga, współautorka sprawozdania. „Szczególnie istotny jest zapis, iż Nord Stream 2 zwiększa zależność UE od dostaw gazu z Rosji, zagraża rynkowi wewnętrznemu UE i nie jest zgodny z polityką energetyczną UE ani z jej interesami strategicznymi, w związku z czym należy ten projekt wstrzymać” – dodaje Anna Fotyga.
Przyjęta rezolucja podkreśla, iż w obecnych okolicznościach nie można dalej uważać Rosji za „strategicznego partnera”, a „UE musi być stanowcza w swoich oczekiwaniach wobec Rosji”. Europosłowie sprzeciwili się także rosyjskiej policentrycznej wizji koncertu mocarstw”. „Rosja nie ma prawa weta w stosunku do euroatlantyckich aspiracji narodów europejskich” – mówi z kolei jeden z zaproponowanych przez Annę Fotygę zapisów. Parlament stanowczo skrytykował także rosyjską militaryzacją Morza Azowskiego, regionu Morza Czarnego i Obwodu Królewieckiego, a także powtarzające się naruszanie wód terytorialnych państw europejskich na Morzu Bałtyckim. Parlament Europejski wezwał także władze Rosji do potępienia komunizmu i reżimu sowieckiego oraz do karania sprawców jego zbrodni i przestępstw.
„Rosja obiecuje, gdy jest do tego zmuszona, i nie dotrzymuje swych obietnic z chwilą, gdy ma po temu siłę” – Anna Fotyga o Rosji słowami Marszałka Józefa Piłsudskiego

Leave a Reply