Single Blog Title

This is a single blog caption
29 Marzec 2017

Wystawa poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej

Wystawa malarstwa, grafiki i rzeźby, poświęcona ofiarom katastrofy smoleńskiej została otwarta we wtorek wieczorem w Parlamencie Europejskim w Brukseli w związku ze zbliżającą się siódmą rocznicą katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.
 
Ekspozycja obejmuje dwadzieścia trzy prace osiemnastu artystów z różnych regionów Polski. “Każda z tych prac jest inna, ale na pewno każda oddaje hołd tym, którzy zginęli, i zachowuje pamięć o nich” – powiedziała PAP kuratorka wystawy Joanna Błońska
Symboliczne, abstrakcyjne i metaforyczne obrazy i grafiki przekazują w różnorodnej formie artystycznej odczucia, skojarzenia i przemyślenia autorów, związane z tematyką wystawy. Towarzyszą im wiersze Joanny Błońskiej i Leszka Długosza.
Po raz pierwszy wystawa pt. “Ofiarom katastrofy smoleńskiej” została zaprezentowana w 2015 roku w Galerii “Dom” Sokołowskiego Ośrodka Kultury w Sokołowie Podlaskim. Wówczas przedstawiono na niej czterdzieści sześć prac – malarstwo, grafikę, rzeźbę. Organizatorzy podkreślają, że była to lokalna inicjatywa, która nie powstała z inspiracji jakichkolwiek partii czy ruchów społecznych. Rok później na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyselekcjonowane prace zaprezentowano w galerii Kordegarda w Warszawie, a także w polskim parlamencie.
 
Inicjatorem zorganizowania wystawy w budynku europarlamentu był europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk. “Pokazuje to, że przedsięwzięcia mające charakter lokalny mogą zawędrować aż do tej wielkiej Brukseli. Dzieła wykonane w różnych technikach są niezwykle przejmujące i pokazują ogromny ból i samych artystów, i jak sądzę dużej części Polaków, którzy do tej pory z tą tragedią nie są w stanie się uporać” – powiedział Kuźmiuk PAP.
Jak ocenił, dla wielu europarlamentarzystów katastrofa smoleńska “to sprawa bardzo odległa i w czasie i przestrzeni”. “Ale myślę, że powoli tego rodzaju przedsięwzięcia budzą ich zainteresowanie. Mam nadzieję, że te krople będą drążyć także ich sumienie i będą pytać swoich przywódców, czy coś w tej sprawie wiedzą i czy mogą Polsce w tej sprawie trochę pomóc” – dodał Kuźmiuk.
Po uroczystości otwarcia wystawy w PE odbył się pokaz filmu “Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego.
 
Europosłowie PiS, w tym Anna Fotyga, co roku organizują w Parlamencie Europejskim wydarzenia mające przypominać o tragicznym poranku 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem.
(PAP)
 
 

Leave a Reply