79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie ⚔️ było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej Europie. Dokładnie 1 sierpnia 1944 roku, około 50 tysięcy powstańców stanęło do walki przeciwko niemieckim siłom. Pomimo początkowych założeń, które zakładały kilkudniową akcję, powstanie trwało aż 63 dni. Dzisiaj, po 79 latach, w całej Polsce odbyły się uroczystości, które upamiętniają bohaterów tamtych wydarzeń. Również w Gdańsku nie było inaczej.
W trakcie dzisiejszych uroczystości, #AnnaFotyga 🇵🇱 oraz inni zaproszeni goście oddali hołd powstańcom, składając wiązanki pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz pod pomnikiem w hołdzie Harcerzom i Harcerkom na Targu Rakowym w Gdańsku.
Kolejna część obchodów odbyła się o godzinie 15.00 na placu przed Muzeum II Wojny Światowej. W lokalnych obchodach powstańczego zrywu uczestniczyli zaproszeni goście, w tym m.in. #AnnaFotyga 🇵🇱, Wojewoda Pomorski, Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, przedstawiciele Stowarzyszenia 'Godność’, przedstawiciele władz lokalnych oraz licznie przybyli mieszkańcy. W trakcie tych uroczystości złożono kwiaty zarówno pod pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego, jak i pod tablicą upamiętniającą Premiera Jana Olszewskiego.

Powiązane wpisy