Debata dotycząca jednostronnej decyzji rządu brytyjskiego o złożeniu projektu ustawy dotyczącej protokołu w sprawie Irlandii Północnej i poszanowanie prawa międzynarodowego

Dziś podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu miała miejsce debata dotycząca jednostronnej decyzji rządu brytyjskiego o złożeniu projektu ustawy dotyczącej protokołu w sprawie Irlandii Północnej i poszanowanie prawa międzynarodowego. W dyskusji głos zabrała #AnnaFotyga🇵🇱.
Anna Fotyga przypomniała, że po raz pierwszy w historii Unia i jej były już członek starają się wdrożyć porozumienie o wystąpieniu ze wspólnoty. „Przebiega to z bólem, także z uwagi na fakt, iż nie wszystkie okoliczności mogliśmy przewidzieć negocjując i podpisując porozumienie” – mówiła polska polityk. Eurodeputowana PiS wspomniała też o dodatkowych, bardzo trudnych okolicznościach, z jakimi Europie przyszło się mierzyć. „Na pewno nie przewidzieliśmy także okrutnej wojny, która jest tak blisko naszych granic i konieczności priorytetowego skupienia się na bezpieczeństwie” – wskazała była szefowa polskiej dyplomacji.
„Uważam, iż wciąż jest miejsce na kompromis. Z pewnością jednostronne rozwiązania nie są dobre” – stwierdziła Anna Fotyga apelując do obu stron, aby usiadły do stołu i znalazły rozwiązanie, które wzmocni współpracę i stosunki pomiędzy Unią a Wielka Brytanią.

Powiązane wpisy