Debat nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa w Hongkongu

Wczoraj w Strasburgu podczas trwającej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, w ramach debat nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa, miała miejsce dyskusja poświęcona aresztowaniu kardynała Josepha Zen Ze-kiuna l i członków rady nadzorczej Funduszu Pomocy Humanitarnej 612 w Hongkongu 🇭🇰. Głos w niej zabrała współautorka rezolucji Parlamentu Europejskiego w tej sprawie, #AnnaFotyga 🇵🇱.
Anna Fotyga mówiła, że sytuacja w Hong Kongu omawiana jest w Parlamencie Europejskim już po raz kolejny i każda debata jest bardzo bolesna, ponieważ pokazuje, jak przerażające są ataki na zwykłych, kochających pokój i demokrację Hongkończyków. „To pokazuje prawdziwą, okrutną naturę reżimu komunistycznego” – mówiła, przypominając m.in. sprawę aresztowania, oskarżenia i zarzutów w stosunku do ogromnego autorytetu, jakim jest 90-letni kardynał Zen. „Ujmujemy się za nim. Apelujemy do społeczności międzynarodowej, aby wykorzystała wszystkie możliwe środki i wzmocniła presję na Chiny, by wycofały zarzuty w stosunku do kardynała Zena i innych mieszkańców Hong Kongu, którzy po prostu chcą żyć w pokoju i demokracji” – apelowała eurodeputowana.
Zdaniem Anny Fotygi należy tez podjąć współpracę z Watykanem w tej kwestii. „Mi, jako Polce, sprawa kardynała Zena przypomina wiarę i odwagę naszego przywódcy, polskiego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wiemy niestety, iż od wieków taki los często spotyka przywódców religijnych broniących wiary i wartości przed totalitarnym państwem. Musimy ich bronić ze wszystkich sił” – podkreśliła.

Powiązane wpisy

Anna Fotyga
X