Debataw PE nt. sytuacji z Bośni i Hercegowinie

Wczoraj w Parlamencie Europejskim 🇪🇺 w Strasburgu miała miejsce debata na temat sytuacji w Bośni i Hercegowinie 🇧🇦. W grudniu 2021 r. parlament Republiki Serbskiej przyjął pakiet uchwał umożliwiających odebranie przez RS władzom centralnym kompetencji w zakresie wymiaru sprawiedliwości, bezpieczeństwa i obronności, co oznacza de facto rozpad systemu instytucjonalnego BiH i secesję RS. W dyskusji głos zabrała europoseł PiS #AnnaFotyga 🇵🇱.
Anna Fotyga stwierdziła, że jedynym sposobem zagwarantowania stabilności i pełnej suwerenności krajów, takich jak Bośnia i Hercegowina, a także innych partnerów UE, jak Gruzja i Mołdawia, jest kapitulacja Federacji Rosyjskiej w krwawej wojnie prowadzonej przeciwko Ukrainie. „Konieczne jest wycofanie się ze wszystkich międzynarodowo uznanych terytoriów ukraińskich oraz wycofanie się z ingerencji w całym regionie i w innych częściach świata” – podkreśliła była szefowa polskiej dyplomacji.
Jednocześnie zaznaczyła, że należy nieustannie zapewniać o pełnym zaangażowaniu i wsparciu Unii dla Bośni i Hercegowiny.

Powiązane wpisy

Anna Fotyga