Europosłowie PiS o sytuacji na Białorusi

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego (AFET) odbyła się wymiana poglądów na temat sytuacji na Białorusi z Dirkiem Schuebelem, szefem delegatury UE uznanym przez reżim Łukaszenki za persona non grata na Białorusi, podobnie jak ambasadorowie Polski, Litwy a ostatnio Francji. W dyskusji udział wzięła europoseł PiS Anna Fotyga.

Anna Fotyga przekazała, że całym sercem opowiada się za społeczeństwem białoruskim i wspiera jego działania na wszystkie możliwe sposoby. „Moje przesłanie jest pełne nadziei. Trzymajcie się i nawet jeśli sytuacja jest trudna, to jestem pewna, że reżim Łukaszenki w końcu upadnie, tak jak i reżim wspierający go” – mówiła. Fotyga wyraziła uznanie obecnemu podczas dyskusji ambasadorowi za przedstawienie precyzyjnej informacji dotyczącej sytuacji na Białorusi.

Według byłej Minister Spraw Zagranicznych, Unia musi wzmocnić środki sankcyjne wobec reżmiu Łukaszenki. Koniecznym jest też lepsze zrozumienie charakteru wojny hybrydowej. „Uważam, że Łukaszenka jest już w bardzo trudnej sytuacji, wpadł w pułapkę mafii przemytników ludzi. Jego działania są niebezpieczne również dla społeczeństwa białoruskiego. Miejmy nadzieję, że to przyspieszy zmiany w kraju”. Anna Fotyga zwróciła też uwagę, że podczas dyskusji wspomniano o „kryzysie uchodźczym na granicach” i podkreśliła, że z punktu widzenia przepisów prawa międzynarodowego i w świetle faktów to nie jest kryzys uchodźczy. Łukaszenka wykorzystuje przemyt ludzi jako narzędzie walki w operacja hybrydowych w stosunku do państw Unii Europejskiej. Jego działania powinniśmy potępić solidarnie, w przeciwnym razie będziemy tylko graczami w rękach Łukaszenki i Putina” – podsumowała Fotyga.

Powiązane wpisy

Leave a Reply

Anna Fotyga
X