Na SEDE m.in. o polityce bezpieczeństwa i obrony USA i sytuacji w Azji

Bardzo merytoryczny przebieg miało ostatnie posiedzenie kierowanej przez Annę Fotygę podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE.

Podczas posiedzenia SEDE omówiono m.in. politykę bezpieczeństwa i politykę obrony Stanów Zjednoczonych – konsekwencje dla Europy. W wymianie poglądów udział wzięli
Ian Lesser, wiceprezes ds. polityki zagranicznej, German Marshall Fund of the United States, Bruksela; Steven Blockmans, starszy pracownik naukowy z ramienia Centrum Studiów nad Polityką Europejską w Brukseli oraz Jan Joel Andersson, starszy analityk w Instytucie Studiów nad Bezpieczeństwem Unii Europejskiej w Paryżu.

Dużo uwagi poświęcona także sytuacji w Azji. Omówiono reformę polityki obrony i polityki bezpieczeństwa Japonii oraz jej wpływ na bezpieczeństwo w regionie. W dyskusji uczestniczyli Kazuo Kodama, ambasador Japonii w UE, Gunnar Wiegand, dyrektor zarządzający ds. Azji i Pacyfiku, ESDZ oraz znana eskpert Theresa Fallon, dyrektor Centrum Badań nad Rosją, Europą i Azją (CREAS). W maju członkowie podkomisji bezpieczeństwa i obrony wezmą udział w misji do Japonii.

Kolejnym punktem było wysłuchanie publiczne w sprawie napięć w regionie Morza Wschodniochińskiego i Południowochińskiego oraz skutków dla bezpieczeństwa globalnego, z udziałem Gunnara Wieganda, dyrektora zarządzającego ds. Azji i Pacyfiku, ESDZ, Prof Bernarda Oxmana, profesora Uniwersytetu w Maiami, Evy Pejsovej analityk w Instytucie Studiów nad Bezpieczeństwem Unii Europejskiej w Paryżu oraz Frans-Paul Van der Puttena z Holenderskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych Clingendael.

Zapis całego posiedzenia znajduje się na stronie PE.

Powiązane wpisy

Leave a Reply