Oświadczenie EKR o liberalizacji wizowej z Ukrainą

Z inicjatywy Anny Fotygi Grupa EKR na wczorajszym posiedzeniu przyjęła następujące stanowisko:

Zdecydowana większość Grupy EKR stanowczo popiera zniesienie wiz dla Ukraińców, jako praktyczny sygnał solidarności z narodem ukraińskim w jego walce o europejskie wartości oraz jako silny bodziec dla Ukrainy na rzecz kontynuowania pro-europejskich reform.

Po zwycięstwie pro-europejskiej Rewolucji Godności, w sytuacji konieczności przeciwstawiania się ciągłej rosyjskiej agresji militarnej i wojny hybrydowej, jak również znacznych wysiłków na rzecz odbudowy gospodarki, Ukraińcy postrzegają ruch bezwizowy z UE jako wyraz uznania dla ich europejskich aspiracji.

Rozwój dobrych stosunków międzyludzkich Ukraina-UE w znacznym stopniu przyczyni się do pozytywnych zmian na Ukrainie, podczas gdy jednoczesne uproszczenie kontaktów biznesowych, przede wszystkim na poziomie MŚP, ułatwi wdrożenie układu o wolnym handlu z UE (DCFTA).

Ukraina skutecznie wdrożyła wszystkie reform przewidziane w Planie Działania dla Liberalizacji Wizowej i przestrzega ustalonych wskaźników ruchu bezwizowego. Osiągnięcia Ukrainy w tym zakresie zostały pozytywnie ocenione poprzez raport Komisji Europejskiej w tej sprawie oraz docenione w rezolucji PE, jak również przez ukraińskie społeczeństwo obywatelskie.

Dane dotyczące migracji dowodzą, że Ukraina nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa i stabilności pod względem migracyjnym dla UE, i to pomimo wyzwań humanitarnych spowodowanych przez rosyjską agresję, czym świadczy też przykład Ukraińców przyjeżdżających do Polski. Ponadto, pozytywne doświadczenia współpracy Ukraina-UE w dziedzinie migracji, readmisji, sprawiedliwości i bezpieczeństwa stref przygranicznych sprawiają, że Ukraina jest ważnym partnerem dla bezpieczeństwa całej UE.

W obliczu coraz silniejszej presji ze strony Kremla na UE i kraje sąsiedzkie, musimy wywiązać się z naszych zobowiązań. Ma to strategiczne znaczenie nie tylko dla polityki UE wobec Ukrainy, ale dla całego Sąsiedztwa UE, gdzie liberalizacja wizowa powinny być wykorzystywana jako skuteczne narzędzie dla wspierania reform, demokracji i stabilizacji w krajach sąsiedzkich. Postrzegamy zniesienie wiz dla Ukrainy jako zdecydowaną odpowiedź UE na rosyjską propagandę.

W związku z tym, z zadowoleniem przyjmujemy niedawną pozytywną decyzję Rady UE w sprawie przyjęcia stanowiska negocjacyjnego w kwestii liberalizacji reżimu wizowego z Ukrainą. Żałujemy jednak, że pomimo gotowości politycznej Parlamentu Europejskiego do szybkiego sfinalizowania procesu liberalizacji systemu wizowego dla Ukrainy, UE nie jest w stanie zatwierdzić ostatecznej decyzji do czasu Szczytu Ukraina-UE w dniu 24 listopada, a także trzeciej rocznicy Euromajdanu na Ukrainie.

Biorąc pod uwagę strategiczne znaczenie zniesienia wiz dla Ukrainy i UE, uważamy, że PE powinien przyjąć aktywną postawę w tym zakresie i zażądać od Rady Europejskiej podjęcie rozmów w ramach trilogu nt. liberalizacji wizowej dla Ukrainy bez dalszej zwłoki i warunków wstępnych, tak, aby umożliwić wniesienie tej kwestii pod obrady i przeprowadzenie głosowania na grudniowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Powiązane wpisy

Leave a Reply