Komunikacja strategiczna – element współczesnych działań wojennych i wyzwanie dla europejskiego bezpieczeństwa

Podczas odbywajacych sie w Rzymie dni studyjnych grupy EKR Anna Fotyga poprowadzila panel “Strategic communication – an element of cchallenge to European security”. Zaproszeni goście: profesor Michael Clarke, były sekretarz generalny RUSI, Mubin Shaikh – kanadyjski ekspert w obszarze zwalczania terroryzmu i radykalizacji oraz Sanita Jemberga, łotewska dziennikarka, założycielka centrum dziennikarstwa śledczego Re-Baltica, dyskutowali o komunikacji strategicznej jako o wyzwaniu dla europejskiego bezpieczeństwa. Paneliści skupili się na zagrożeniu, jakie stanowi w tym zakresie Federacja Rosyjska oraz tzw. Państwo Islamskie.

Jako pierwszy głos zabrał profesor Clarke, opisując metody stratcomu, jaki i podstawowe elementy przeciwdziałaniu wojnie informacyjnej prowadzonej przez inne państwa lub podmioty. Naukowiec podkreślił, że podczas gdy Putin jest wysoce skuteczny w działaniach taktycznych, UE w zakresie komunikacji strategicznej powinna opracować długoterminową strategię. „UE musi wysyłać konsekwentny komunikat, który będzie nie tylko reklamą, ale też rzetelną informacją” – mówił Clarke. Kolejny pantelista, Sanita Jemberga, przedstawiła przykłady rosyjskiego stratcomu wobec osób nieprzychylnych Federacji Rosyjskiej. Dziennikarka zaznaczyła, iż choć państwom Europy Południowej trudno jest zrozumieć zagrożenia, które dotyczą krajów Europy Wschodniej, to zagrożenia te w rzeczywistości dotykają wszystkich państw UE. Jemberga zaprezentowała także główne komunikaty, które kreowane są przez stratcom Federacji Rosyjskiej. Ostatni z gości, Mubin Shaikh, opowiedział o swoich działaniach mających na celu zwalczanie propagandy tzw. Państwa Islamskiego oraz przeciwdziałaniu radykalizacji. Mówca zaznaczył, ze zjawisko radykalizacji, które obserwuje w przestrzeni wirtualnej, dotyczy nie tylko zwolenników ISIS, ale także społeczeństwa rosyjskiego, które na skutek propagandy Kremla, radykalizuje się.

Anna Fotyga, podsumowując wystąpienia podkreśliła, że dzięki sprawnemu wykorzystaniu stratcomu Putinowi udało się obsadzić siebie w roli jedynego obrońcy wartości tradycyjnych. Szefowa SEDE przypomniała, że gdy w Polsce trwała walka o demokrację, była to walka o demokrację bezprzymiotnikową. Obecnie w UE mówi się jedynie o demokracji liberalnej. Dla społeczeństw Europy Środkowej i Wschodniej jest to trudne do zaakceptowania. Dlatego narracja Putina, jako obrońcy wartości tradycyjnych, znajduje w tych krajach odbiorców.

Powiązane wpisy

Leave a Reply