Anna Fotyga: UE wreszcie docenia geostrategiczne znaczenie Turcji

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat przygotowań do marcowego posiedzenia Rady Europejskiej i podsumowująca szczyt UE-Turcja. W imieniu delegacji PiS głos zabrała przewodnicząca Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony PE (SEDE) Anna Fotyga.

 

Wiceprzewodnicząca delegacji PiS w PE odniosła się do zbliżającego się szczytu Rady poświęconego kwestii kryzysu migracyjnego, jak również priorytetom w zakresie działań na rzecz wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy. „Dla nas wszystkich wzrost konkurencyjności UE jest niezwykle istotnym zagadnieniem. Sądzę jednak, że w świetle zbliżającego się referendum w Zjednoczonym Królestwie ta agenda jest szczególnie ważna i doceniam działalność KE służącą przygotowaniu do tej Rady” – mówiła Anna Fotyga.

 

Przewodnicząca SEDE podsumowała także szczyt UE-Turcja i wyraziła zadowolenie, iż po tak długim czasie Unia zaczęła doceniać geostrategiczne znaczenie Turcji jako partnera, co w znacznej mierze jest związane z obecnym kryzysem migracyjnym. Anna Fotyga zwróciła uwagę, iż pozycja negocjacyjna UE jest obecnie znacznie mniej korzystna niż kilka lat temu.

 

„Sądzę, że nie powinniśmy obawiać się w tej chwili tego, co koledzy nazywają „outsourcingiem” – mówiła Anna Fotyga, wskazując na obawy części europosłów przed bliską współpracą z Ankarą w kwestii przejęcia migrantów, którzy nielegalnie znaleźli się na terytorium państw członkowskich UE.  „Myślę, że powinniśmy się tego wystrzegać, ale jednak sprawa readmisji w tak poważnych kryzysach zwykle jest załatwiana w krajach partnerskich. Tak się też dzieje tym razem” – powiedziała Anna Fotyga, odwołując się do znanych przykładów, w tym Australii.  „Dostrzegam również liczne niebezpieczeństwa związane z tym porozumieniem. Powinniśmy uważnie monitorować jego uszczegółowienie” – zakończyła szefowa SEDE.

 

„Cieszę się, że zaczynamy uderzać w sieci przemytnicze, bo to umożliwia osłabienie zdolności kanałów przemytniczych kontrolowanych przez islamistów. Mam nadzieję, że umowa z Turcją i zaangażowanie NATO na Morzu Egejskim przyczynią się do rozwiązania problemu” – uważa Anna Fotyga. W opinii minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego wraz z uszczelnieniem tzw. szlaku bałkańskiego, istnieją poważne obawy związane z możliwością otwarcia nowego szlaku, tym razem wschodniego, uderzającego bezpośrednio w państwa takie jak Polska.

Powiązane wpisy

Leave a Reply