Sytuacja na okupowanym Krymie

Istotnym punktem trwającego posiedzenia Parlamentu Europejskiego będzie debata na temat sytuacji w zakresie praw człowieka na Krymie, w szczególności sytuacja Tatarów krymskich. Parlament przyjmie także rezolucję w tej sprawie. Projekt dokumentu przygotowała m.in. Anna Fotyga. Warto przypomnieć, iż kwestia nielegalnej aneksji Krymu jest istotnym tematem podejmowanym przez Annę Fotygę  podczas  prac SEDE, a także  innych działań w ramach wykonywanego mandatu posła do PE. Poniżej podajemy treść ostatniego zapytania do KE w sprawie rusyfikacji Krymu.

Po dokonaniu przez Federację Rosyjską nielegalnej aneksji ukraińskiej Autonomicznej Republiki Krymu Kreml podjął szereg działań mających na celu rusyfikację półwyspu. Realizowane są także działania o charakterze czystek kulturowych. Z przestrzeni publicznej, często z użyciem przemocy, usunięto język ukraiński. Ograniczono działalność niezależnych od Moskwy kościołów chrześcijańskich. Autochtoniczna społeczność Tatarów krymskich poddana została represjom przypominającym działania stosowane przez Stalina w 1944r. Krym zmuszeni byli opuścić także członkowie innych mniejszości narodowych i etnicznych. Zagrożone jest także wielowiekowe dziedzictwo kulturowe, często wpisane na listę UNESCO. Niedawno unikatowy kompleks archeologiczny w Chersonezie Taurydzkim wpisany został na listę rosyjskiego dziedzictwa i poddany kontroli i nadzorowi rosyjskim władzom federalnym. Docierają do mnie sygnały, iż unikatowe eksponaty pod pretekstem organizowanych wystaw trafić mogą do Rosji. I jak uczy nas historia, pozostać tam, pomimo apeli prawowitych właścicieli, a także wbrew międzynarodowemu prawu. Przypomnę, że Polska i inne pańśtwa regionu do tej pory nie odzyskały wielu skarbów zagrabionych w okresie wojen, zaborów czy niemieckiej i komunistycznej okupacji.

Czy KE dostrzega zagrożenie rusyfikacją Półwyspu Krymskiego, a także utratą wielowiekowego, niezwykle bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa kulturowego? W jaki sposób ta niepokojąca sytuacja wpłynie na bieżące stosunki EU-Rosja? Czy KE zamierza zawiesić współpracę z rosyjskimi instytucjami, które do nich się przyczyniają?

Powiązane wpisy

Leave a Reply