Komisja Europejska za przedłużeniem ropociągu Odessa-Brody

Komisja Europejska konsekwentnie potwierdza znaczenie przedłużenia istniejącego ropociągu Odessa–Brody ze względów związanych z bezpieczeństwem dostaw, w szczególności gdyby doszło do zakłóceń funkcjonowania systemu rurociągów „Przyjaźń” – odpowiedział na zapytanie Anny Fotygi Komisarz Miguel Arias Cañete.
W swojej odpowiedzi w imieniu Komisji Europejskiej M. A. Cañete, odpowiedzialny za obszar energii i klimatu, przypomniał, iż Komisja wcześniej zapewniła pomoc techniczną w celu zbadania różnych aspektów projektu. Ponadto przedłużenie rurociągu z Brodów do Adamowa w Polsce zostało umieszczone w wykazie projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Wspólnoty Energetycznej zatwierdzonym w 2013 r.
Jako projekt będący przedmiotem wspólnego zainteresowania projekt ten może korzystać ze wsparcia regulacyjnego przewidzianego w decyzji w sprawie instrumentu „Łącząc Europę”. Instrument ten nie pozwala jednak na wsparcie inwestycyjne dla infrastruktury naftowej. Komisarz Miguel Arias Cañete zwraca uwagę, iż, jako projekt będący przedmiotem zainteresowania Wspólnoty Energetycznej projekt ten, jeżeli zostałby uznany za priorytet przez zainteresowane strony, mógłby kwalifikować się do wsparcia z sąsiedzkiego funduszu inwestycyjnego, który stanowi mechanizm łączony wspierany przez Europejski Instrument Sąsiedztwa. Wniosek o finansowanie musiałby jednak zostać wniesiony do sąsiedzkiego funduszu inwestycyjnego zgodnie z procedurami regulującymi ten instrument.
Zgodnie z przepisami w sprawie funduszy regionalnych i spójności obowiązujących w latach 2007–2013 Polska miała możliwość wykorzystania funduszy wspólnotowych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na rozbudowę polskiego odcinka. W odniesieniu do ukraińskiego odcinka rurociągu po ostatecznym opracowaniu projektu możliwe byłoby przedstawienie go europejskim instytucjom finansowym w celu rozważenia możliwości finansowania.
Jeżeli zaś chodzi o Euroazjatycki Korytarz Transportu Ropy Naftowej, którego jednym z kluczowych elementów jest przedłużenie rurociągu Odessa–Brody, głównym wyzwaniem jest potrzeba zdecydowanego zaangażowania handlowego między dostawcami a potencjalnymi nabywcami w celu potwierdzenia zasadności ekonomicznej projektu – kończy odpowiedź komisarz Cañete.

Poniżej jeszcze raz zamieszczamy pełną treść zapytania
Przedmiot: Wsparcie dla projektu ropociągu Odessa-Brody-Gdańsk
W 2008 roku w Baku Śp. Prezydent RP Lech Kaczyński powiedział: „Plany związany z ropociągiem Odessa–Brody–Gdańsk, czy z Nabucco to nie są plany, które są dla poszczególnych państw europejskich. One w istocie służą całej Europie, całej Unii Europejskiej i wydaje mi się, że byłoby bardzo dobrze, żeby Unia Europejska sobie to do końca uświadomiła”. Sytuacja w południowym i wschodnim sąsiedztwie UE wymusza podjęcie stanowczych działań w celu zapewnienia bezpiecznych alternatywnych źródeł dostaw. Ropociąg zapewniać ma transport ropy naftowej z regionu Morza Kaspijskiego do wielu odbiorców europejskich, wpływając dodatkowo na stabilność bezpośredniego otoczenia UE, zbliżając UE z państwami regionu Morza Kaspijskiego i Czarnego. Ropociąg znalazł się w zatwierdzonej w październiku 2013 r. przez Komisję liście „Projektów wspólnego zainteresowania” Transeuropejskich Sieci Energetycznych. Obecnie nie ma przeszkód politycznych do realizacji projektu Odessa-Brody-Gdańsk. Także państwa bezpośrednio zaangażowane w budowę ropociągu są gotowe do jego realizacji. Zaangażowanie Unii w realizację tego kluczowego projektu wpłynie stabilizująco na napiętą sytuację geopolityczną w basenie Morza Czarnego po bezprawnej aneksji Krymu.
1. Czy Komisja potwierdza udzielenie wsparcia finansowego dla tego projektu, szczególnie biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową strony ukraińskiej poddanej rosyjskiej agresji?
2. Jakie działania Komisja zamierza podjąć w celu wzmocnienia bezpieczeństwa Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej?

Powiązane wpisy

Leave a Reply