Interwencje – dyskryminacja konsumentów na jednolitym rynku UE oraz niszczenie żywności przez Rosję

W związku z prowadzoną przez Federację Rosyjską kampanię niszczenia z przyczyn politycznych ton żywności pochodzącej z państw przeciwstawiającym się agresji na Ukrainę i nielegalnej aneksji Krymu, Anna Fotyga wystosowała zapytanie do KE. Anna Fotyga, wraz z europosłami z Europy Środkowej i Wschodniej wystosowała także do Komisji oświadczenie pisemne, zwracające uwagę na różnice w deklaracjach, w składzie i smaku produktów na wschodnich i zachodnich rynkach UE. Posłowie do PE, opierając się na przeprowadzonych analizach, zwrócili uwagę, iż produkty sprzedawane na tzw. wschodnich rynkach mają znacznie niższą jakość i zawierają mniej wysokiej jakości składników niż produkty sprzedawane na rynkach zachodnich. Powyższe różnice występują pomimo isntiejącego na obszarze Unii Europejskiej jednolitego rynku. Posłowie wezwali KE do monitorowania sytuacji oraz podjęcia działań, aby zapewnić ład na jednolitym rynku i ograniczyć dyskryminację konsumentów ze wschodnich państw członkowkich

 

Przeczytaj pełną treść zapytania w sprawie nielegalnego embarga i niszczenia żywności przez Federację Rosyjską:

Federacja Rosyjska wprowadzone rok temu sankcje na produkty żywnościowe z państw przeciwstawiających się agresji na Ukrainę i nielegalnej aneksji Krymu uczciła organizując szeroko nagłaśnianą akcję niszczenia żywności.   W kraju, który w swojej historii niejednokrotnie przeżywał klęski głodu, w świetle kamer i w blasku fleszy z politycznych przyczyn niszczone są tony żywności. Nie wspomina się, iż jeszcze kilkanaście lat temu amerykańska i europejska pomoc żywnościowa kierowana do Rosji przewyższała pomoc udzielaną państwom afrykańskim.

W związku z powyższy, zwracam się do Komisji z następującymi pytaniami:

Czy EuropeAid, będąc partnerem realizowanego przez Narody Zjednoczone Światowego Programu Żywnościowego (WFP), zwrócił uwagę na niszczenie przez Federację Rosyjską z przyczyn politycznych tysięcy ton żywności?

Czy produkty objęte rosyjskimi sankcjami zostały odpowiednio wykorzystane w programach żywnościowych i humanitarnych Unii Europejskiej, zarówno w krajowych programach operacyjnych w ramach FEAD, jaki i poprzez pomoc humanitarną, w tym kierowaną dla Ukrainy?

Powiązane wpisy

Leave a Reply