Pytania o Gazociąg Północny i ropociąg Odessa-Brody-Gdańsk

m2586028Anna Fotyga zwróciła się do Komisji Europejskiej z zapytaniami dotyczącymi kwestii bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej, a w szczególności Europy Środkowej i Wschodniej.
Kilka dni temu na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu przedstawiciele Gazpromu oraz trzech firm europejskich podpisali memorandum dotyczące rozbudowy Gazociągu Północnego. Tymczasem uzależnienie od gazu, którego dostawcą staje się nieobliczalna w swoich politycznych i gospodarczych poczynaniach Rosja stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy.
Warto podkreślić, że aktualnie istniejące moce przesyłowe gazu pochodzącego z Federacji Rosyjskiej do Europy są wykorzystywane w 57%. Stwarzanie kolejnych nitek gazociągu nie jest więc uzasadnione ekonomiczne i spowoduje wzmocnienie wpływów energetycznych Rosji. Także projekt budowy innego gazociągu – Turecki Strumień – odseparuje Ukrainę od przesyłu gazu. W interesie UE jest, aby Polska i Ukraina pozostały ważnymi krajami tranzytowymi.
Anna Fotyga w zapytaniu do Komisji zwraca uwagę, iż projekt ten nie jest zgodny ze strategią na rzecz stabilności unii energetycznej. Poseł pyta się także, czy Komisja posiada odpowiednie narzędzia do blokady rozbudowy Gazociągu Północnego, a także czy inwestycje, jakie prowadzą europejskie firmy w ramach współpracy z Gazpromem nie są finansowane w sposób pośredni bądź bezpośredni przez UE.
Pozytywnym projektem przełamującym monopol dostawców jest budowa ruopociągu Odessa – Brody-Płock, a w perspektywie rozszerzenie go również do Gdańska. Bezpieczeństwo energetyczne winno stanowić w Europie kwestię priorytetową. Wpływa na to szczególnie aktualne zagrożenie, które staje się coraz mocniejsze na Ukrainie. W kolejnym zapytaniu do Komisji Anna Fotyga przytoczyła słowa Śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który w 2008 roku w Baku podkreślił: „Plan związany z ropociągiem Odessa–Brody–Gdańsk, czy z Nabucco to nie są plany, które są dla poszczególnych państw europejskich. One w istocie służą całej Europie, całej Unii Europejskiej i wydaje mi się, że byłoby bardzo dobrze, żeby Unia Europejska sobie to do końca uświadomiła”.
Anna Fotyga zwróciła uwagę, iż projekt ropociągu pogłębia współpracę gospodarczą państw z basenów mórz Czarnego, Bałtyckiego i Kaspijskiego. Powinien także wzmacniać solidarność państw wewnątrz Europy poprzez integrację systemu ukraińskiego z europejskim. Państwa bezpośrednio zaangażowane w budowę ropociągu są gotowe do jego realizacji. Zaangażowanie Unii w realizację tego kluczowego projektu wpłynie stabilizująco na napiętą sytuację geopolityczną w basenie Morza Czarnego po bezprawnej aneksji Krymu. Była minister spraw zagranicznych pyta się Komisji, czy potwierdza ona udzielenie wsparcia finansowego dla tego projektu, szczególnie biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową strony ukraińskiej poddanej rosyjskiej agresji. Przewodnicząca podkomisji bezpieczeństwa i obrony zapytała się także, jakie działania Komisja zamierza podjąć w celu wzmocnienia bezpieczeństwa Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej.

Powiązane wpisy

Leave a Reply