Współpraca z NATO

Anna Fotyga w ubiegły czwartek odwiedziła Kwaterę Główną NATO. Z kolei w dniu dzisiejszym gościem posiedzenia AFET i SEDE był Jens Stoltenberg,  Sekretarz Generalny Sojuszu.

 Anna Fotyga przewodniczyła delegacji podkomisji bezpieczeństwa i obrony oraz delegacji PE ds. stosunków ze Zgromadzeniem Parlamentarnym NATO, które w czwartek odwiedziły Kwaterę Główną NATO. W ramach wizyty odbyły się m.in.  trzy panele merytoryczne.  Podczas pierwszego z nich Gerlinde Niehus  z pionu dyplomacji publicznej przedstawiła stan realizacji zobowiązań podjętych podczas szczytu w Walii. Natomiast spotkanie z  przedstawicielami pionu spraw politycznych i polityki bezpieczeństwa  było okazją do rozmów na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę. Z kolei Jamie Shea, zastępca Sekretarza Generalnego organizacji ds. nowych zagrożeń, mówił o nowych formach działań wojennych.

 – Wizytę uważam za niezwykle pożyteczną. Szczególnie interesująca była rozmowa z tak wybitnym  urzędnikiem, jak  Jamie Shea. Potrzebne są bliższe i częstsze kontakty
z przedstawicielami NATO na poziomie parlamentarnym – powiedziała Anna Fotyga

Okazją do kontynuowania rozmów było dzisiejsze posiedzenie komisji AFET i SEDE, w którym uczestniczył Jens Stoltenberg Sekretarz Generalny Sojuszu. W dyskusji jako pierwsza głos zabrała Anna Fotyga, podkreślając, iż Stoltenberg „jest jednym z kilku polityków europejskich, których w Polsce postrzega się z sentymentem”. Europosłanka przypomniała, iż  Stoltenberg jako premier Norwegii miał wkład w zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, poprzez projekt budowy gazociągu z Norwegii do Niechorza.

Anna Fotyga w swoim wystąpieniu przypomniała, iż poprzednik Stoltenberga na stanowisku szefa NATO, Anders Fogh Rasmussen, w Dubrowniku potwierdził perspektywę przyjęcia do Sojuszu Gruzji i Ukrainy”, dopytując się obecnego Sekretarza o przyznanie MAP dla Kijowa i Tbilisi.

W odpowiedzi na zadane pytania, Jens Stoltenberg zaznaczył, iż „bardzo ważne jest prawo każdego kraju do podejmowania niezależnych decyzji. […] Jest to kwestia współpracy pomiędzy państwami członkowskimi a aspirującym”. Sekretarz Generalny Sojuszu stwierdził, iż to, czy któreś państwo ma szanse zostać członkiem NATO, zależy od 28 państw członkowskich, co jest równoznaczne z brakiem wpływy na taką decyzję państw trzecich, w tym Rosji. Stoltenberg zaznaczył, iż w przypadku Gruzji wdrażany jest pakiet szkoleń, czy działania wspierające reformy. Odnosząc się do Ukrainy poinformował, iż „ogłosiła  ona proces reform zmierzających do złożenia wniosku w późniejszym czasie. Wniosek Ukrainy ocenimy tak, jak ocenialiśmy wszystkie dotychczasowe wnioski” – zapowiedział Stoltenberg.

 Anna Fotyga wzięła także udział w wymianie poglądów z koordynatorem UE ds. walki z terroryzmem Gillesem de Kerchovem. Szefowa SEDE dopytywała się o scenariusz wydarzeń w Jemenie, a także o to, co wspólnota międzynarodowa powinna zrobić w Libii.

Powiązane wpisy

Leave a Reply