Jack Strong w Brukseli

Jack Strong w Brukseli

W poniedziałek w Parlamencie Europejskim odbyła się prezentacja wystawy i filmu poświęconych płk. Ryszardowi Kuklińskiego. Wydarzenie zorganizowała europosłanka PiS Anna Fotyga.

Ekspozycję w PE zorganizowano we współpracy z Izbą Pamięci Płk. Ryszarda Kuklińskiego kilka dni przed 70. rocznicą konferencji jałtańskiej.

Na wystawie zaprezentowano ponad 120 zdjęć i dokumentów, w tym mapę planowanej agresji Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią oraz dokumentację zbrodni żołnierzy sowieckich w Polsce na przełomie lat 40. i 50.

Podczas uroczystego otwarcia Anna Fotyga mówiła o niezwykłej postawie płk. Ryszarda Kuklińskiego i poświęceniu z jakim wiązała się jego współpraca z amerykańskim wywiadem. Europosłanka PiS przypomniała, że decyzję o podjęciu współpracy płk Kukliński powziął po masakrze robotników na Wybrzeżu w 1970 roku. „Chcieliśmy tę wystawę otworzyć 4 lutego, żeby upamiętnić 70. rocznicę rozpoczęcia konferencji w Jałcie, bo dostrzegamy wyraźny związek – zresztą sam płk Kukliński dostrzegał związek tego, co się działo z Polską, swoich decyzji i konsekwencji konferencji w Jałcie” – mówiła Anna Fotyga.„W 1971 roku, po masakrze robotników na Wybrzeżu, po polskim Grudniu, płk Ryszard Kukliński zdecydował się napisać deklarację intencji. Rok później wręczył ją Amerykanom. Pierwsze zdanie tej deklaracji brzmiało: My, Polacy, należymy obecnie do obozu sowieckiego, ale to nie był nasz wybór, to zostało ustalone między wami a Rosjanami. Tekst tej deklaracji dla każdego polityka jest wyjątkowo nośnym, wspaniałym intelektualnie tekstem deklaracji politycznej, wizjonerskim przedsięwzięciem”- podkreślała Anna Fotyga.

Filip Frąckowiak, kustosz eskpozycji, wyraził radość z tego, iż historię życia i działalności płka Ryszarda Kuklińskiego udało się zaprezentować w PE. „Dzięki staraniom pani Anny Fotygi sprawa płk. Kuklińskiego, jego życiorys i wieloletnia walka o rehabilitację wreszcie stanęła w PE” – powiedział Filip Frąckowiak. „Ten życiorys jest w tej wystawie opisany na tle tragicznej historii Polski po II wojnie światowej, bo tak trudno jest zrozumieć tym, którzy służyli okupacji Polski, służyli Sowietom, dlaczego Ryszard Kukliński jest bohaterem Polski, bohaterem Europy i USA. Przekazem tej wystawy jest m.in. zaznaczenie, że Europa Zachodnia włożyła zbyt mały wkład w to, aby komunizm upadł” – stwierdził Filip Frąckowiak.

Prof. Tadeusz Wolsza podkreślał, że to właśnie na mocy ustaleń z konferencji w Moskwie i Jałcie Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów, gdyż taka była wola Stalina. „Polska została przegrana na oczach całego świata” – powiedział prof. Wolsza.

Wiesław Johann przypomniał o ogromnym wkładzie dra Józefa Szaniawskiego, który był przyjacielem płk. Kuklińskiego i pierwszym kustoszem Izby Pamięci Pułkownika. „Nie byłaby dziś otwierana ta wystawa gdyby nie Józef Szaniawski, ostatni więzień polityczny PRL” – zaznaczył Wiesław Johann.

W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście: Wiesław Johann, Andrzej Melak, prof. Tadeusz Wolsza, dr Paweł Zyzak, dr Piotr Szubarczyk, dr Piotr Kardela, dr Waldemar Brenda, przedstawiciele Polonii belgijskiej i holenderskiej, europosłowie i pracownicy Parlamentu.

wystawa JS 1 wystawa JS 2 wystawa JS 3wystawa JS

Powiązane wpisy

Leave a Reply