O misjach, środowisku bezpieczeństwa, programach Galileo i Copernicus

AssetCAP0E3A5 (2)Wczoraj odbyło się kolejne posiedzenie stałej Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. W agendzie kierowanego przez Annę Fotygę posiedzenia znalazły się trzy istotne punkty.

Walter Stevens, przewodniczący Komitetu Politycznego i Bezpieczeństwa, omówił trwające misje i operacje w ramach WPBiO. Stevens zaznaczył przy tym, iż Unia Europejska nie ma tutaj własnych zdolności – pochodzą one od państw członkowskich.  Dyskutowano także nad mechanizmami finansowania misji oraz współpracy z partnerami, w tym NATO, ONZ i Unią Afrykańską.

Gorącym tematem okazała się dyskusja wokół projektów GALILEO oraz Copernicus. Wątpliwości budził szczególnie program Galileo, w wielu obszarach będący konkurencją dla amerykańskiego GPS, a którego istotnym partnerem jest Federacja Rosyjska.

Z kolei Gabor Iklody z dyrekcji ds. Zarządzania Kryzysowego i Planowania ESDZ omówił szeroki wachlarz instrumentów stosowanych w ramach misji i operacji UE. Dyrektor Iklody dużo uwagi poświęcił misjom ustanowionym w bieżącym roku – na Ukrainie, Republice Środkowoafrykańskiej oraz w Mali.

Anna Fotyga zapowiedziała powrót do sprawy oskarżeń korupcyjnych w misji EULEX Kosowo, omawianych w poniedziałek na posiedzeniu in camera AFET w porozumieniu z SEDE. Po uzyskaniu pełnych informacji od Wysokiej Przedstawiciel, temat ten zostanie szczegółowo omówiony na zamkniętym posiedzeniu SEDE w formacie rozszerzonego prezydium.

Powiązane wpisy

Leave a Reply