Single Blog Title

This is a single blog caption
14 Lipiec 2021

Anna Fotyga w dyskusji z Josepem Borrellem

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) odbył się strategiczny dialog z Wysokim Przedstawicielem UE Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Josepa Borrella. W imieniu grupy EKR, głos w dyskusji zabrała eurodeputowana PiS Anna Fotyga.

 

“W dobie wielu zagrożeń i wyzwań dla bezpieczeństwa potrzebujemy bardzo ścisłego dialogu z NATO, także w kontekście wspomnianej przez Wysokiego Przedstawiciela Arktyki”- mówiła Anna Fotyga, która jest stałym sprawozdawcą ds. tego regionu.

Eurodeputowana skupiła się na trzech obszarach: Rosji, Chinach i Indopacyfiku oraz Ameryce Łacińskiej, w szczególności Kubie i Wenezueli.

 

„Rosja jest najlepszym przykładem tego, jak bardzo potrzebujemy konsensusu i jedności wobec tak agresywnego aktora” – mówiła Fotyga. Polska polityk zwróciła uwagę, iż szczególnie na początku kadencji Borrella, odrzucanie poglądów wielu państw Europy Środkowej i Wschodniej przyniosło wiele szkody.

 

“Chciałabym podkreślić, że niezwykle istotne w dokonaniu oceny rosyjskiej polityki oraz podjęciu adekwatnych działań jest ścisła współpraca z naszymi istotnymi partnerami takimi jak Ukraina, Gruzja, ale także białoruskie społeczeństwo, które z wielką odwagą, pomimo represji, protestuje przeciwko uzurpatorowi Łukaszence.

 

Odnośnie Chin i regionu Pacyfiku, była szefowa MSZ stwierdziła, że UE musi koordynować działania z partnerami podzielającymi nasze wartości. „ Z pewnością region Indo-Pacyfiku to nie tylko komunistyczne Chiny. Musimy bronić naszych wiarygodnych partnerów przed bardzo agresywnymi działaniami Pekinu. Wspieram trwające negocjacje umowy handlowej z Tajwanem” – podkreśliła.

 

Fotyga zwróciła się też z apelem o stanowcze działania wobec okrucieństw mającym miejsce na Kubie, gdzie trwają masowe protesty przeciwko komunistycznemu reżimowi i jego wpływom w regionie.

Leave a Reply