Single Blog Title

This is a single blog caption
15 Wrzesień 2020

Anna Fotyga: Łukaszenko to uzurpator, na Białorusi muszą odbyć się wolne wybory

Sytuacja na Białorusi, której społeczeństwo zareagowało falą trwających już ponad miesiąc pokojowych protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich, była przedmiotem debaty na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego. Jutro Parlament Europejski przyjmie rezolucję w tej sprawie.
W imieniu grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów głos w dyskusji zabrała Anna Fotyga, koordynator grupy ds. zagranicznych.
“Uzurpator władzy prezydenckiej na Białorusi jest gotów poświęcić suwerenność swojego kraju, bezpieczeństwo, a w wielu przypadkach życie swoich obywateli w zamian za kremlowskie gwarancje trwania swojej władzy.” mówiła europoseł, odnosząc się, między innymi, do wczorajszego spotkania w Soczi pomiędzy Aleksandrem Łukaszenką, a prezydentem Federacji Rosyjskiej, Władimirem Putinem. “Żądamy natychmiastowego zaprzestania przemocy na Białorusi, uwolnienia wszystkich więźniów politycznych” kontynuowała Fotyga, nawiązując do skandalicznie brutalnych interwencji białoruskich służb mundurowych wobec pokojowych demonstrantów oraz niezgodnych z prawem aresztowań przedstawicieli opozycji. Anna Fotyga zaznaczyła również, że zgodnie z wolą narodu białoruskiego, na Białorusi muszą zostać rozpisane ponowne wybory. “Od Rosji wymagamy powstrzymania się od wsparcia uzurpatora –zakończyła Fotyga.

Leave a Reply