Single Blog Title

This is a single blog caption
15 Styczeń 2020

Europosłowie potępiają rosyjskie próby fałszowania historii

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się dziś debata na temat zniekształcania historii Europy i pamięci o II wojnie światowej. Głos w dyskusji w imieniu grupy EKR zabrała Anna Fotyga.
“Koledzy, z całego serca chciałam podziękować wam wszystkim za przyjęcie wrześniowej rezolucji dotyczącej wspólnej pamięci, bardzo wyważonej i bardzo faktograficznej” –w imieniu Grupy EKR mówiła Anna Fotyga, odnosząc się do dokumentu PE potępiającego pakt Ribbentrop-Mołotow.
Anna Fotyga mówiła, że obie strony paktu Hitler – Stalin od samego początku uciekały się do kłamstw, prowadziły kampanie oszczerstw i łgały, aby zdyskredytować swoich przeciwników i ofiary. „Już podczas realizacji Holocaustu, Hitler oskarżył Żydów o podżeganie do wojny światowej. Miesiące po dokonaniu zbrodni wojennej na ponad 20 tys. przedstawicielach polskiej elity zamordowanych w Katyniu i innych miejscach, Stalin poinformował polskich generałów Sikorskiego i Andersa, że zostali oni uwolnieni i uciekli do Mandżurii” – wymieniała polska polityk. Anna Fotyga przypomniała także, iż równolegle do prowadzonych w Poczdamie negocjacji kończących wojnę, Stalin dokonał kolejnej zbrodni wojennej na Polakach i Litwinach, przeprowadzając tzw. Obławę Augustowską.
„Niestety, prowadząc swoją oszczerczą kampanię obwiniającą Polskę i inne państwa, prezydent Putin używa dokładnie tych samych metod, co obydwie strony paktu Hitler-Stalin” – mówiła była szefowa polskiej dyplomacji. „Co więcej, Putin angażuje się w gloryfikacje stalinowskich zbrodni, używa ich jako narzędzie swojej współczesnej polityki. Musimy na to zareagować”- mówiła Fotyga.

Leave a Reply