Single Blog Title

This is a single blog caption
17 grudzień 2019

Przeciwdziałanie lobbingowi i dezinformacji wspierających kontrowersyjny projekt Nord Stream-2

Anna Fotyga skierowała w dniu dzisiejszym zapytanie skierowane do Josepa Borrella wiceprzewodniczącego Komisji/wysokiego przedstawiciela Unii ds.  zagranicznych i polityki bezpieczeństwa w sprawie Nord Stream 2. Poniżej pełna treść zapytania:

 

Parlament Europejski zajął zdecydowane stanowisko wobec kontrowersyjnego projektu Nord Stream-2, uznając, iż zagraża on bezpieczeństwu Europy i wysiłkom na rzecz dywersyfikacji dostaw energii oraz wzywając do jego porzucenia. Z dużym zadowoleniem przyjęłam więc procedowane przez amerykański Kongres sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu, zarówno jego udziałowców (austriacka OMV, niemiecka BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell) jak i wykonawców (szwajcarską firmę Allseas i włoską Saipem).  Także ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL jasno wskazuje, iż zasada solidarności energetycznej nie może być tylko pustosłowiem

Liczę, iż unijna dyplomacja zapewniać będzie wsparcie dla wspomnianego przeze mnie stanowiska PE, a nie lobbować na rzecz interesów Gazpromu i wymienionych wyżej firm.  Zdecydowanie wspieram Wysokiego Przedstawiciela w wypełnianiu rezolucji PE. Stanowczo nie zgadzam się z ostatnimi wypowiedziami szefa niemieckiej dyplomacji czy przewodniczącego niemiecko-rosyjskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Moskwie.

Czy Wysoki Przedstawiciel uwrażliwił pracowników ESDZ, w tym przedstawicielstwo UE w Waszyngtonie, na skalę lobbingu i nacisków, w tym politycznych, realizowanych przez grupy reprezentujące gazowe interesy Kremla i powiązanych z nimi europejskich firm?

Czy Wysoki Przedstawiciel podziela mój pogląd, iż reprezentowanie przez przedstawicieli UE i państw członkowskich stanowiska Gazpromu jest przykładem ingerencji stron trzecich w interesy UE jako całości?

Czy Wysoki Przedstawiciel śledzi, także za pośrednictwem East StratCom Task Force, działania dezinformacyjne i propagandowe wspierające Nord Stream 2?

 

Leave a Reply