Single Blog Title

This is a single blog caption
24 Październik 2019

Parlament Europejski wezwał do uwolnienia skazanego w Indonezji Polaka

W ostatnim dniu sesji plenarnej w Strasburgu miała miejsce debata na temat sytuacji w Indonezji. W dyskusji jako pierwsza głos zabrała europosłanka PiS, Anna Fotyga.

Anna Fotyga podkreśliła, że Indonezja jest bardzo ważnym partnerem UE. „To niezwykle ważny partner także dla mojego kraju, Polski” – oświadczyła. Europosłanka mówiła jednak o obawach dotyczących poszanowania praw człowieka w tym kraju i zwróciła uwagę na jeden, szczególnie bliski Polsce przypadek. „Bardzo proszę moich kolegów, parlamentarzystów, o przyjęcie poprawki, którą przedstawiłam, dotyczącej Polaka, wagabundy, podróżnika, który został pomyłkowo oskarżony o zdradę stanu i skazany na 5 lat więzienia, za to że lubi papuaską kulturę” – powiedziała polska polityk. „Jeszcze raz bardzo proszę o poparcie tej poprawki w imieniu swoim i wszystkich Polaków” – podsumowała Fotyga.

Europosłowie przyjęli zaproponowane przez Annę Fotygę  zapisy, domagając się przekazania Skrzypskiego Polsce. Parlament Europejski wezwał Europejską Służbą Działań Zewnętrznych do poruszenia tej sprawy podczas zbliżającego się dialogu UE-Indonezja.

 

Obywatel Polski, Jakub Fabian Skrzypski został zatrzymany 28 sierpnia 2018 r., kiedy przekraczał granicę indonezyjskiej prowincji Papua z Papuą Nową Gwineą. Został skazany na pięć lat pozbawienia wolności, na podstawie domniemanego zaangażowania w ruch separatystyczny w Papui.

Adwokat Polaka oraz konsul RP w Dżakarcie zwracają uwagę na szereg uchybień proceduralnych dotyczących sprawy, m.in. brak zapewnionego przez stronę indonezyjską tłumacza, niedopuszczenie wielu dowodów w sprawie, zmienianie zeznań JFS, narzucenie mu prawnika z urzędu, utrudnianie dostępu konsula do prokuratora. Także zarzut zdrady stanu wymierzone przeciw cudzoziemcowi wydaje się być co najmniej chybionym.

 

Leave a Reply