Single Blog Title

This is a single blog caption
23 Październik 2019

Anna Fotyga: społeczność międzynarodowa popełniła w Syrii wiele błędów

Dzisiaj w Parlamencie Europejskim w Strasburgu miała miejsce debata na temat tureckiej operacji militarnej w północno-wschodniej Syrii. W imieniu EKR głos w debacie zabrała m.in. eurodeputowana PiS Anna Fotyga.

Anna Fotyga mówiła, że społeczność międzynarodowa od 2011 roku popełniła w Syrii wiele błędów. „Musimy pamiętać o zbrodniach reżimu Asada, o tym co się wydarzyło w Aleppo, obecności irańskiej Gwardii Rewolucyjnej wspierającej reżim i okrutnej tzw. Grupie Wagnera, złożonej ze zbrojnych rosyjskich najemników, tak dobrze znanej na wschodzie Ukrainy” – powiedziała polska polityk.

Była minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego wyraziła zaniepokojenie trzecią z kolei turecką operacją w północno-wschodniej Syrii. „Zacytuję Jensa Stoltenberga (sekretarz generalny NATO – przyp. red.), ponieważ jest to chyba najbardziej wyważona wypowiedź: Mimo uzasadnionych obaw dotyczących bezpieczeństwa, oczekujemy, że Turcja będzie działać z powściągliwością” – mówiła Fotyga. Europosłanka podkreśliła, że wszyscy oczekujemy tej powściągliwości. “Jednakże musimy pamiętać, że należy stosować takie same środki wobec wszystkich aktorów zaangażowanych w regionie, oraz że należy szukać odpowiednich instrumentów, które pomogą stabilizować ten region i wspierać działania, które rozładują istniejące tam napięcia” – podsumowała Fotyga.

Projekt rezolucji przygotowany przez Grupę EKR dostępny jest pod poniższym linkiem:
https://www.europarl.europa.eu/…/docu…/B-9-2019-0133_EN.html

Leave a Reply