Single Blog Title

This is a single blog caption
27 Czerwiec 2019

Anna Fotyga krytykuje wywiad specjalnej doradczyni Mogherini dla tuby propagandowej Kremla

Anna Fotyga, stały sprawozdawca PE ds. przeciwdziałania wrogiej propagandzie strategicznej, wystąpiła do Wysokiej Przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Federici Mogherini  o wyjaśnienia w związku z wywiadem, jaki w ostatnim czasie jej specjalna doradczyni, Nathalie Tocci, udzieliła kremlowskiej, propagandowej telewizji RT (dawniej Russia Today).

 „W ostatnich latach Rada Europejska, na wniosek państw członkowskich, a także Komisja Europejska przy wsparciu Parlamentu Europejskiego, podjęły szereg działań przeciwdziałających wrogiej rosyjskiej dezinformacji. Niestety, biuro Wysokiej Przedstawiciel nie zawsze dotrzymywało kroku tym wysiłkom” – czytamy w liście. Minister Spraw Zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego podkreśla niespójność działań. W zeszłym tygodniu Rada przedłużyła sankcje nałożone na Rosję po aneksji Krymu, a w dokumentach opublikowanych przez Komisję Europejską czytamy o „ciągłej i trwałej działalności dezinformacyjnej ze strony rosyjskich źródeł”. W tym samym czasie, specjalna doradca Wysokiej Przedstawiciel udzieliła ekskluzywnego wywiadu jednemu z głównych narzędzi kremlowskiej propagandy.

„Jestem zszokowana, że wpływowy przedstawiciel ESDZ przyjął zaproszenie do medium będącego głównym narzędziem rosyjskiej propagandy. Ponadto martwi mnie zażyła atmosfera tego wywiadu. Pani Tocci i dziennikarska RT zgadzają się w każdej z omawianych kwestii. Zostały one  przedstawione z perspektywy wyraźnie mającej na celu zasianie niezgody i pogłębienie podziałów wśród państw członkowskich UE” – pisze Anna Fotyga.

Jak tłumaczyła w liście Anna Fotyga, powszechnie wiadomo, że propaganda Rosji koncentruje się na kwestiach i narracjach, które dzielą UE i podkreślają jej słabości. Pojawienie się specjalnego doradcy Wysokiej Przedstawiciel w RT wzmacnia narrację Kremla i uwiarygadnia kremlowskie narzędzia propagandowe.

„Ponadto, nie jest kompetencją ESDZ komentowanie kwestii wewnętrznych państw członkowskich UE. W szczególności sprzeciwiam się lekceważącym uwagom podważającym równość poszczególnych państw członkowskich ze względu na ich wielkość lub afiliacje polityczne ich rządów” – dodała w liście Fotyga.  Europosłanka PiS skrytykowała wyrażone przez Nathalie Tocci stanowisko względem relacji transatlantyckich, poddające w wątpliwość partnerstwo transatlantyckie. Tocci w swoim wystąpieniu wykazała się także daleko idącą empatią wobec Islamskiej Republiki Iranu, relacjonując bieżącą sytuację na Bliskim Wschodzie wyłącznie z punktu widzenia Teheranu.  Anna Fotyga zwróciła się do Federiki Mogherini z zapytaniem, czy autoryzowała pojawienie się swej specjalnej doradczyni w kremlowskich mediach, a w przypadku braku takiej zgody, czy wyciągnie wobec niej konsekwencje. Była szefowa polskiej dyplomacji wezwała także Federicę Mogherini do wyjaśnienia, czy podziela poglądy przedstawione w prowokacyjnym wywiadzie oraz zaapelowała o podjęcie działań zapobiegających takim sytuacjom w przyszłości.

 

Wywiad Nathalie Tocci, specjalnej doradczyni Federici Mogherini, dla RT:

https://www.rt.com/shows/sophieco/462028-iran-washington-nathalie-tocci/

Leave a Reply