Single Blog Title

This is a single blog caption
05 Kwiecień 2019

Niezwykli polscy lekarze w Strasburgu

Z inicjatywy Anny Fotygi oraz Tomasza Poręby w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyło się sympozjum „Niezwykli polscy lekarze”. „Zorganizowana konferencja pozwoliła zaprezentować liderów współczesnej polskiej medycyny, którzy poprzez dokonania zawodowe i osobiste poświęcenie zmieniają jej oblicze, stawiając na najwyższym światowym poziomie. Głównymi mówcami byli prof. Kazimierz Widenka kierujący Kliniką Kardiochirurgii w Rzeszowie oraz prof. Jolanta Wierzba, twórczyni i kierownik Centrum Chorób Rzadkich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ” – mówi Anna Fotyga.
Profesor Widenka zaprezentował postęp, jaki przez ostatnie trzydzieści lat nastąpił w polskiej kardiochirurgii. Wybitny lekarz przedstawił działania, które pozwoliły w jego oddziale wprowadzić „model europejski”, korzystając z najnowocześniejszej technologii. „Wydaje mi się, że od dłuższego czasu polska kardiochirurgia jest rozpoznawalna na świecie” – mówił prof. Widenka, prezentując możliwości i potencjał rzeszowskiej kliniki.
Z kolei prof. Jolanta Wierzba przedstawiła wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się osoby chorujące na choroby rzadkie, a także ich rodziny. Kierownik Centrum Chorób Rzadkich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego omówiła także problemy, z jakimi muszą zmierzyć się lekarze. „My w Gdańsku odwróciliśmy system. Pacjent chorujący na rzadką chorobę nie musi odwiedzać szeregu specjalistów. To oni zajmują się nim w jednym miejscu, jakim jest nasze centrum” – mówiła profesor Wierzba. „Istnieje także utworzona przez Komisję Europejską sieć ośrodków referencyjnych dla chorób rzadkich: nasze ośrodki, jako bazy ekspertów, są w tej grupie, pracują równolegle z kolegami z Europy. Mamy jeden z lepiej rozwiniętych systemów screeeningu noworodkowego dla chorób metabolicznych” – dodała mówiąc, że „takich przykładów może podawać mnóstwo”.
Z kolei prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezentując swoją uczelnię wymienił czynniki, które czynią ją wyjątkową, nie tylko w skali kraju. Profesor zwrócił uwagę, iż co piąty student GUMed jest obcokrajowcem, wielu z nich to Skandynawowie, co nadaje uczelni bardzo międzynarodowy wymiar. W dyskusji wziął także udział Grzegorz Lassota, podkreślający znaczenie powiatowych ośrodków medycznych, gdzie leczy się najwięcej pacjentów. Z kolei dr Dariusz Tereszkowski – Kamiński, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia zaprezentował polski system ochrony zdrowia na tle innych europejskich systemów.

Leave a Reply