Single Blog Title

This is a single blog caption
05 Kwiecień 2019

Anna Fotyga: dyrektywa nt. praw autorskich utrudni dostęp do informacji

– Myślę, że twórcy w oglądzie przyjmowanego ustawodawstwa zostali nieco zmanipulowani. Historycznie to oni byli największymi przeciwnikami cenzury, bo to ich najbardziej dotyka – powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 europsłanka PiS Anna Fotyga. PE przyjął dyrektywę nt. praw autorskich.

 

PE zatwierdził zmiany w przepisach dotyczących prawa autorskiego. Zgodnie z dokumentem, nazywanym przez przeciwników „ACTA2”, właściciele wyszukiwarek będą zobowiązani do odprowadzania opłaty na rzecz wydawców prasy. Witryny internetowe mają też filtrować treści pod kątem ewentualnego łamania praw autorskich.

Europosłanka PiS Anna Fotyga zaznaczyła, że „od samego początku prac była dosyć zdecydowana w swoim oglądzie sytuacji”. – Moim zdaniem regulacja unijna będzie przede wszystkim powodowała znacznie trudniejszy dostęp przeciętnego użytkownika do informacji – powiedziała. – Sądzę, że w tym prawie jest cały szereg zapisów, które mogą spowodować utrudnienia i de facto cenzurę – dodała.

B. szefowa polskiego MSZ dodała, że „sama ma za sobą karierę wydawcy” i „te kwestie są naprawdę jej bliskie”. – W tych regulacjach bardzo wzrasta rola i siła wydawców, zwłaszcza wielkich wydawców (…) w stosunku do tych malutkich, którzy stanowili dywersyfikację rynku medialnego w Polsce i wpłynęli na to, że jest on pluralistyczny i staje się bardziej wolny – powiedziała na antenie PR24.

Anna Fotyga i europoseł Tomasz Poręba gościli w Strasburgu polskich lekarzy. Jak powiedziała europosłanka, ta wizyta „to bardzo osobiste wydarzenie”, ponieważ jej rodzice byli lekarzami i „z wielką przyjemnością uczestniczyliby w takim wydarzeniu jako jej prywatni goście”. – Chciałabym ich w ten sposób ich upamiętnić – dodała podkreślając, że „wiele zawdzięcza znakomitym lekarzom”.

W rozmowie wziął też udział prof. Kazimierz Widenka, kardiochirurg ze szpitala w Rzeszowie. Jak dodał udało się w jego oddziale wprowadzić „model europejski”, czemu pomaga „bardzo dobry dostęp do wiedzy medycznej i nowoczesnej technologii”. – Wydaje mi się, że od dłuższego czasu jesteśmy rozpoznawalni jako kardiochirurgia w Polsce – mówił.

Kolejny gościem była prof. Jolanta Wierzba ze szpitala w Gdańsku. Jak mówiła, „istnieje, utworzona przez Komisję Europejską sieć ośrodków referencyjnych dla chorób rzadkich: nasze ośrodki, jako bazy ekspertów, są w tej grupie, pracują równolegle z kolegami z Europy”. – Mamy jeden z lepiej rozwiniętych systemów screeeningu noworodkowego dla chorób metabolicznych – dodała mówiąc, że „takich przykładów może podawać mnóśtwo”.

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

PR24/msze

____________________

Data emisji: 27.03.2019

Godzina emisji: 14:06

 

Leave a Reply