Single Blog Title

This is a single blog caption
12 Luty 2019

Anna Fotyga o zaangażowaniu członków Komisji Europejskiej w kampanie wyborcze

Zachęcamy do zapoznania się z zapytaniem skierowanym przez Annę Fotygę do przewodniczącego KE:

W moim przekonaniu obecna Komisja należy do jednych z najbardziej upolitycznionych w historii, czego wielokrotnie dowiodła przez ostatnie cztery lata. Także sam proces wyboru tzw.wiodącego kandydata naraża Komisję na upolitycznienie. Niestety, jeszcze przed rozpoczęciem kampanii do PE, wielu z komisarzy zaangażowało się w jednoznacznie polityczną działalność o charakterze czysto wyborczym. Przykładem jest tutaj chociażby wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans, który nie jest w stanie rozdzielić funkcji bezstronnego urzędnika i aktywnego polityka, obowiązki wiceprzewodniczącego Komisji myląc z własną agendą polityczną, a prywatne poglądy polityczne przedkładając ponad zalecaną w traktatach neutralność. Także jako kandydat socjalistów na fotel przewodniczącego KE miesza obowiązki z kampanią, zarówno podczas publicznych wypowiedzi, jak i wpisów zamieszczanych na służbowych kontach internetowych. Obawy budzi wykorzystywanie przez Timmermansa do celów kampanijnych zaplecza i środków rzeczowych Komisji. Zdecydowanie inaczej postąpił M.Šefčovič, który startując w wyborach prezydenckich na Słowacji, zdecydował się na bezpłatny urlop w Brukseli.

1. Jakie działania zamierza podjąć Przewodniczący, aby powstrzymać komisarzy od ingerencji w kampanie wyborcze w państwach członkowskich?

2. Czy nie sądzi Przewodniczący, iż F.Timmermans ubiegając się jako kandydat socjalistów o fotel przewodniczącego Komisji, nie powinien zostać wysłany na przymusowy bezpłatny urlop na czas kampanii?

3. Jakie kroki podejmie Przewodniczący, aby ukarać wiceprzewodniczącego Komisji za łamanie Kodeksu Postępowania członków Komisji, w tym w zakresie rozdzielenia urzędowych i politycznych kont na portalach społecznościowych, który to zapis Frans Timmermans łamie od wielu miesięcy?

Leave a Reply