Single Blog Title

This is a single blog caption
15 Listopad 2018

W PE o traktacie INF

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat bezpieczeństwa europejskiego w kontekście przyszłości traktatu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (traktat INF). W imieniu Grupy EKR głos w debacie zabrała Anna Fotyga.

Przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE (SEDE) zaznaczyła, że modernizacja rosyjskiej armii po wojnie w Gruzji doprowadziła do poważnego pogwałcenia traktatu INF. „Zostało to wyraźnie podkreślone przez USA w 2014 roku, wielokrotnie zwracało na to uwagę NATO. Sama podniosłam to w poprawkach do raportu Landsbergisa [o stanie stosunków UE-Rosja z 2015 roku]” – mówiła europoseł PiS. Minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego przypomniała także,  iż łamanie przez Rosję traktatu INF zostało omówione w styczniu tego roku podczas posiedzenia SEDE z udziałem wybitnych ekspertów.

„Odstraszenie Rosji nie jest łatwym zadaniem. Musimy w tym zakresie polegać raczej na ocenie NATO niż wspierać Rosję w jej działaniach i powtarzać jej narrację” – dodała Fotyga.

Leave a Reply