Single Blog Title

This is a single blog caption
03 Lipiec 2018

Anna Fotyga na zgromadzeniu Wolny Iran 2018

Anna Fotyga wzięła udział w zgromadzeniu Wolny Iran, które odbywa się corocznie w Paryżu. Kilkadziesiąt tysięcy osób, przedstawiciele przebywających na uchodźstwie Irańczyków z całego świata, ale również reprezentanci świata polityki i życia publicznego ze Stanów Zjednoczonych i Europy, rozmawiało o dramatycznej sytuacji narodu irańskiego zniewolonego przez reżim Ajatollahów.

Anna Fotyga w swoim wystąpieniu wyraziła ogromne uznanie dla narodu irańskiego oraz dla Marjam Radżawi, prezydent Narodowej Rady Oporu Iranu. „Wielu z nas w Parlamencie Europejskim podziwia wysiłki Marjam Radżawi, która działa na rzecz zaprowadzenia sprawiedliwości i dobrobytu w Iranie, ale przede wszystkim chce dać wolność swojemu narodowi. Pamiętamy waszych bohaterów i wspieramy was w dążeniu do prawdy oraz w wysiłkach mających na celu postawienie przed sądem tych, którzy są winni zbrodniom przeciw własnemu narodowi. Wspieramy zwykłych obywateli Iranu, którzy żyją w tym pięknym kraju w nieopisanie trudnych warunkach i podziwiamy ich odwagę i determinację, z jakimi działają by uczynić swój kraj wolnym”.

Z kolei Marjam Radżawi, liderka irańskiej opozycji demokratycznej, podczas swojego przemówienia nawoływała, by jej rodacy nie tracili nadziei na obalenie reżimu, ponieważ teraz, bardziej niż kiedykolwiek, jest to możliwe. Swoista „tarcza” jaką zasłaniał się rząd Hassan Rouhaniego, czyli JCPOA [tzw. umowa nuklearna z Iranem], została mu wytrącona z ręki przez decyzję Prezydenta Stanów Zjednoczonych o wycofaniu się z porozumienia. Radżawi podkreślała jednocześnie, że odzyskanie suwerenności przez naród irański możliwe jest jedynie poprzez aktywność Irańczyków, nie zaś przez ingerencję zewnętrzną. Przedstawiła też plan wprowadzenia Iranu na drogę rządów demokratycznych, w ramach których zagwarantowane będą prawa mniejszości narodowościowych i religijnych, przestrzegane będzie prawo do wolności zgromadzeń oraz zagwarantowana będzie wolność słowa.

Bardzo istotnym wystąpieniem tegorocznego Zgromadzenia na Rzecz Wolnego Iranu było przemówienia Rudolpha Giulianiego, byłego burmistrza Nowego Jorku, a obecnie doradcy Prezydenta Donalda Trumpa. Giuliani zaznaczył, że jest to czas wielkiej nadziei na zmiany w Iranie, większej niż kiedykolwiek dotąd. Podkreślił, że Donald Trump poparł grudniowe i styczniowe protesty w Iranie, tak jak Ronald Reagan poparł protestujących w Polsce, gdy Solidarność zaczęła walkę z komunizmem. „Co się wtedy stało w Polsce? Komunizm upadł, Polska jest dziś wolna, żelazna kurtyna znikła, a berliński mur obalono! To samo stanie się teraz w Iranie.” W dalszej części wydarzenia do Giulianiego dołączyli na scenie przedstawiciele obu stron sceny politycznej Stanów Zjednoczonych Ameryki, m.in. były Spiker Izby Reprezentantów, Newt Gingrich.

#FreeIran2018

https://www.youtube.com/watch?v=YjQs8FKXVYI

Leave a Reply