Single Blog Title

This is a single blog caption
03 Lipiec 2018

Anna Fotyga: bezpieczeństwo i obrona to obszary w przeważającej mierze pozostające w kompetencjach międzyrządowych

Dzisiaj w Strasburgu miała miejsce debata na temat europejskiego programu rozwoju przemysłu obronnego (EDIDP). W debacie głos zabrała europoseł PiS, Anna Fotyga.

Anna Fotyga mówiła, że kompromis osiągnięty w spawie europejskiego programu rozwoju przemysłu obronnego (EDIDP) jest rzeczowy i warty poparcia, jednak ma co do niego dwie istotne uwagi. Jak wyjaśniała Minister Spraw Zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, Komisja i Parlament odnosząc się do bezpieczeństwa i obrony musi pamiętać, iż te obszary wciąż w przeważającej mierze pozostają w kompetencjach międzyrządowych, dlatego większą rolę w PE w pracy nad tego typu dokumentami powinna odgrywać podkomisja bezpieczeństwa i obrony.

Europoseł PiS dodała, że jeśli mówimy o bezpieczeństwie i obronie oraz zagrożeniach dla obydwu, nie sposób nie wspomnieć roli NATO i należałoby unikać tak częstego mówienia o strategicznej autonomii UE. “Rola Stanów Zjednoczonych oraz przyszłość Wielkiej Brytanii są wciąż ekstremalnie ważne w zapewnieniu naszego bezpieczeństwa” – mówiła Anna Fotyga. Jak dodała, USA nawet podczas prezydentury Donalda Trumpa nie wycofują się z Europy. “Wręcz odwrotnie, nastąpił wzrost nakładów na bezpieczeństwo europejskie” – zakończyła Anna Fotyga.

Leave a Reply