Single Blog Title

This is a single blog caption
18 Kwiecień 2018

O sytuacji w Rosji

Dzisiaj w Parlamencie Europejskim w Strasburgu podczas debaty na temat sytuacji w Rosji w imieniu grupy EKR wypowiedziała się Anna Fotyga.

Odnosząc się do wystąpienia komisarza Christosa Stylianidesa Anna Fotyga oceniła, iż unijne partnerstwo z Rosją jest dalekie od pozytywnego. Wręcz przeciwnie, nastawienie Rosji do Zachodu, w tym do Unii Europejskiej, jest coraz bardziej agresywne. „Również tryb naszego tak zwanego selektywnego zaangażowania w dialog z Rosją nie jest jasny” – dodała Anna Fotyga.
Minister Spraw Zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego podała przykład zagadkowej śmierci dziennikarza śledczego Maxima Borodina, który zginął dwa dni temu w Jekaterynburgu w bardzo podejrzanych i niejasnych okolicznościach. Stało się to po tym, jak ujawnił on rolę grupy Wagnera, czyli prywatnych bojowników Putina – najemników, którzy byli zaangażowani w walki na wschodzie Ukrainy, a następnie w Syrii.
„W jaki sposób chcą państwo ocenić to selektywne zaangażowanie jako coś negatywnego w przypadku Ukrainy, a pozytywnego w kontekście Syrii?” – pytała Anna Fotyga zwracając uwagę, iż mowa jest o zaangażowaniu w tych dwóch konfliktach tych samych osób, które mają na swoim koncie zbrodnie wojenne.

Leave a Reply