Single Blog Title

This is a single blog caption
28 Wrzesień 2017

O pomocy uchodźcom na Bliskim Wschodzie

Pamiętacie Darię i Olgę, najsłynniejsze polskie bliźniaczki syjamskie? Operację ich rozdzielenia sfinansował saudyjski król. Siostry są już nastolatkami, dzięki saudyjskim lekarzom prowadzącymi normalne życie. Także dr. Abdullah Al Rabeeal, lekarz, który dokonał rozłączenia, wciąż jest aktywnym chirurgiem. Pracę zawodową łączy jednak z kierowaniem King Salman Humanitarian Aid and Relief Centre – humanitarnej organizacji niosącej pomoc ludziom na całej świecie. Anna Fotyga podczas spotkania z dr Al Rabeealem rozmawiała o pomocy humanitarnej udzielanej przez Arabię Saudyjską, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia udzielanemu ofiarom wojen w Syrii, Jemenie i Iraku. Arabia Saudyjska przez ostatnie 30 miesięcy przekazała ponad 8,2 mld dolarów na pomoc humanitarną, rozwojową I wsparcie uchodźców z Jemenu.


Anna Fotyga pochwaliła Arabię Saudyjską za wsparcie także w zakresie zdrowotnym, w tym zwalczaniu takich chorób jak cholera, malaria i gorączka denga. Minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego podkreśliła, iż błędem było narzucanie Jemenowi przez Zachód drakońskiej polityki oszczędnościowej. Decyzje, które miały przybliżyć Jemen do Światowej Organizacji Handlu przysporzyły tylko sympatii spauperyzowanego społeczeństwa dla terrorystów” – powiedziała Fotyga.
„Chcielibyśmy, aby uchodźcy po stabilizacji wracali do swoich krajów. Dla nich to także szok kulturowy, a zważywszy na różnice klimatyczne i zbliżającą się zimę – nieraz także fizyczny. Najlepszą rzeczą dla wszystkich migrantów jest powrót do normalnego życia w ich krajach” – mówił doktor Al Rabeeah. „Stabilny Jemen, Irak czy Syria służą bezpieczeństwu całego regionu” – dodał. Podczas spotkania omówiono także pomoc udzielaną przez Arabię Saudyjską bezpośrednio w Syrii i Iraku oraz uchodźcom w Somalii i Dżibuti. Według saudyjskich danych, dziesiątki tysięcy uchodźców znalazło schronienie w Arabii Saudyjskiej. Kraj ten udziela także tysiącom osób z Syrii i Jemenu leczenie oraz edukację.

Leave a Reply