Single Blog Title

This is a single blog caption
23 Marzec 2017

Anna Fotyga w sprawie zintegrowanej polityki UE wobec Arktyki

Podczas ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat sprawozdania w sprawie zintegrowanej polityki Unii Europejskiej wobec Arktyki. W dyskusji głos zabrała europoseł PiS, Anna Fotyga, która była kontrsprawozdawczynią raportu w komisji AFET.
Odnosząc się do interesów Polski w regionie Arktyki, tj. do ujętej w raporcie współpracy naukowej oraz szerokiego zaangażowania członków obserwatorów w Radzie Arktycznej, polska eurodeputowana podkreśliła: „Oczywiście Polska ma swoje interesy w Arktyce, dlatego też chciałabym wyrazić swój sprzeciw wobec zakazu odwiertów oraz wobec koncepcji selektywnego zaangażowania się we współpracę z Rosją.”

Z kolei nawiązując do wyzwań politycznych związanych m.in. ze zwiększoną obecnością wojsk rosyjskich w regionie Arktyki, minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego pytała: ” Dlaczego mielibyśmy oczekiwać pokojowej współpracy w Arktyce po negatywnych doświadczeniach w krajach sąsiedztwa wschodniego, Syrii oraz biorąc pod uwagę kolejne kroki wojskowe podejmowane przez Rosję w Arktyce?”.

Leave a Reply