Single Blog Title

This is a single blog caption
16 Czerwiec 2015

Prezentacja raportów dotyczących działań wojennych na Ukrainie

W Parlamencie Europejskim odbyła się prezentacja dwóch niezależnych raportów dotyczących wojny, którą władze Rosji prowadzą na terytorium Ukrainy. Oba raporty odwołują się do różnorodnych źródeł, jednak sprowadzają się do jednej wynikających z nich konkluzji – wojna prowadzona na Ukrainie, jest oparta na chęci stworzenia przez władze rosyjskie nowego porządku świata. W spotkaniu poświęconym prezentacji raportów wzięła również udział przewodnicząca podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE (SEDE) Anna Fotyga.

Raport Putin. War jest dokumentem, który został przygotowany w oparciu o materiały zebrane przez zabitego 27 lutego 2015 r. w Moskwie rosyjskiego opozycjonisty i działacza demokratycznego – Borisa Niemcowa. Jednym ze współautorów raportu jest goszczący dziś na jego prezentacji rosyjski polityk – Ilja Jaszyn. Jak zaznaczył, wszelkie informacje, które zawiera ten raport pochodzą bezpośrednio od samego źródła, jakim był Boris Niemcow i stanowią zaprzeczenie wobec stanowiska prezydenta Federacji Rosyjskiej – Władimira Putina, który zapewniał, że na terytorium Ukrainy nie znajdują się wojska rosyjskie. W raporcie zebrano świadectwa rosyjskich żołnierzy, którzy brali udział w operacji prowadzonej na terytorium Ukrainy.

Obecna na spotkaniu Przewodnicząca SEDE – Anna Fotyga zabierając głos i odnosząc się do raportu szczególna uwagę zwróciła na działania propagandowe, jakie mają miejsce obecnie na terenie Rosji, gdzie poprzez ich wykorzystywanie szuka się argumentów do tworzenia nowego porządku na Wschodzie. Powstanie tych raportów otwiera możliwości poznania prawdy i zauważenia zasadniczych przyczyn tego, co dzieje się obecnie na Ukrainie.

Na spotkaniu, w którym wziął udział również były premier Rosji, aktualnie zaangażowany w działalność opozycyjną wobec Putina – Michaił Kasjanow, podkreślono, że dziś to nie największy problem ma Ukraina, ale sam Putin, gdyż wojna, którą prowadzi sprawi ogromne straty poniesione przez stronę rosyjską – nie tylko w wymiarze ludzkim i militarnym, ale także grozi polityczną izolacją oraz stratami gospodarczymi.

Drugi z zaprezentowanych dziś raportów to przygotowany przez Radę Atlantycką Hiding in plain sight. W tym raporcie autorzy powołują się na źródła, jakim są social media, a także geolokacja. Jego prezentacji dokonał jeden ze współautorów – Maksymilian Czuperski. Ludzie dzieląc się swoimi fotografiami, także często udostępniają takie, na których widoczne są wojskowe konwoje przemieszczające się przez terytorium Ukrainy. Wykorzystanie nowoczesnych metod komunikacji do ukazania działań wojennych staje się niepodważalnym dowodem, wskazującym na hipokryzję, kłamstwa i propagandę prowadzoną przez stronę rosyjska w odniesieniu do działań na Ukrainie.

Zasadnicze kwestie poruszane w raportach

1. Próba usystematyzowania intencji, jakimi kieruje się Rosja w podejmowaniu działań wojennych na Ukrainie, ukazując wzrost pozytywnej oceny wyborców wobec osoby W. Putina.

2. Prezentacja działań propagandowych i kłamstw obecnych w mediach na podbudowie, których dokonują się aktualne działania wojenne.

3. Wskazanie na sposób narracji i dokonanego przez nią zdobycia Półwyspu Krymskiego oraz przytaczanie najważniejszych wypowiedzi W. Putina dotyczących kwestii ukraińskiej, jak i innych działań wojennych prowadzonych przez Moskwę.

4. Prezentacja autentycznych historii świadków, będących członkami rosyjskiej armii, którzy zostali wysłani na wschód Ukrainy z polecenia władz rosyjskich. Wskazanie również na ludzi, którzy dobrowolnie zgłaszali się do uczestniczenia w działaniach na Ukrainie, także a związki z separatystami.

5. Potwierdzenie uczestnictwa obywateli Federacji Rosyjskiej w działaniach wojennych w Donbasie i brak możliwości ukrycia informacji o tym, która stała się jawna po odkryciu przewodu ciał obywateli Rosji.

6. Zaprzeczenie jakoby armia rosyjska nie prowadziła działań na Ukrainie również poprzez wysyłanie i dostarczanie sprzętu wojskowego, które trwa do tej pory. Jak się jednak okazało wiosną 2014 roku bardzo duża transza zbrojenia została przekazana w tamte tereny i służyła do przeciwstawienia się siłom ukraińskim. Dla dodatkowe zwiększenia tej propagandy zmieniano oznaczenia oraz numerację sprzętu licząc na to, że nie zostanie odkryty fakt, iż należą do armii Federacji Rosyjskiej.

7. Jedna z części raportu poświęcona została ujawnieniu prawdziwych okoliczności katastrofy w rejonie Doniecka samolotu pasażerskiego Malaysia Airlines lecącego z Amsterdamu do Kuala – Lumpur. Zginęło wówczas 289 osób. Telewizje i inne media rosyjskie początkowo prowadziły zupełnie inną narrację dotyczącą tej katastrofy wprowadzając zamieszanie dotyczące tego, kto i jakiego rodzaju samolot zestrzelił. Raport zawiera także fotografie z miejsca katastrofy z dokładnymi oznaczeniami miejsca zestrzelenia samolotu.

8.W trakcie walk we wschodniej Ukrainie wielu mieszkańców zostało zmuszonych do opuszczenia terytorium kontrolowanego przez separatystów, a także miast, które znajdowały się na pierwszej linii frontu. Według oficjalnych statystyk Federal Migration Service Federacji Rosyjskiej od kwietnia 2014 do stycznia 2015 więcej niż 800 tysięcy obywateli Ukrainy zostało przeniesionych do Rosji. Według władz lokalnych, w wyniku niebezpieczeństw i ze względu na głód, więcej niż 900.000 mieszkańców Donbasu zostało zmuszonych do ucieczki w bezpieczniejsze części Ukrainy. Z powodu zniszczeń, jakie działania spowodowały w strefie konfliktu wielu uchodźców nie ma domu, do którego można wrócić. Władze ukraińskie oszacowanie skalę szkód wynikających z walki w Donbasie na 4,6 mld hrywien (ponad 200 mln USD).

Pełne teksty raporty można odnaleźć pod następującymi adresami:

Putin. War.

http://www.4freerussia.org/putin.war/

Hiding in plain sight –

https://dl.dropboxusercontent.com/content_link/vaVAc8FXoIkkChtT0DQyAxd6CGkBrvqY8aJHNp7JY3AyMgLCN0oneD6RGFgIHFm0

 

Leave a Reply