Single Blog Title

This is a single blog caption
29 Kwiecień 2015

Anna Fotyga: Unia wyraża zgodę na zamrażanie konfliktu na Ukrainie

Anna Elzbieta FOTYGANa sesji plenarnej w Brukseli Parlament Europejski debatował wczoraj nad Oświadczeniami Rady Europejskiej i Komisji po nieformalnym posiedzeniu szefów państw i rządów z 12 lutego 2015r. Po wystąpieniach Donalda Tuska i Jean-Claude’a Junckera głos zabrała m.in. Anna Fotyga.

Oceniając efekty nieformalnego spotkania unijnych przywódców, europosłanka PiS rozpoczęła swoje wystąpienie od parafrazy słynnych słów M. Luthera Kinga “I had a dream…”.

“Miałam taki sen – o Unii Europejskiej, która spełnia moje marzenia i oczekiwania, ale to była Unia sprzed paru lat” – stwierdziła przewodnicząca Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE), wyrażając swoje rozczarowanie przyjmowanymi dzisiaj przez Unię rozwiązaniami problemu ukraińskiego. Skrytykowała zwłaszcza formułę ostatnich negocjacji w Mińsku, które nie zostały jej zdaniem poprzedzone odpowiednimi konsultacjami z władzami Ukrainy i nie były autoryzowane mandatem udzielonym przez państwa członkowskie czy odpowiednie unijne instytucje.

“Zamiast tego mamy <format normandzki>, cokolwiek by to oznaczało” – powiedziała, wytykając brak udziału w mińskich negocjacjach Wysokiej Przedstawiciel ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Przewodniczącego Rady czy chociażby Komisji Europejskiej. Anna Fotyga wytknęła Unii brak zdecydowanych decyzji na sytuację na Ukrainie i na lekceważenie przez Rosję wszystkich podpisywanych zobowiązań. Brak rozmów o dalszych sankcjach na nieformalnym szczycie z 12 lutego oraz postanowienia rozmów w Mińsku oznaczają, w ocenie europosłanki, zgodę UE na stopniowe “zamrażanie konfliktu”.

Anna Fotyga w imieniu grupy EKR doceniła wyniki nieformalnego szczytu w kwestii terroryzmu, popierając między innymi uzgodnienia odnośnie do dyrektywy PNR. 

“Musimy jasno mówić obywatelom o konsekwencjach unii monetarnej. Musimy także wciąż pamiętać, że przyjęcie Grecji do strefy Euro było decyzją polityczną, a nie tylko ekonomiczną, tak jak sama idea unii walutowej” – powiedziała Anna Fotyga, podsumowując uzgodnienia podczas ostatniego szczytu ws. Grecji.

 Anna Fotyga, podczas kolejnego wystąpienia, poruszyła problem działań propagandowych Federacji Rosyjskiej związanych z agresją wobec Ukrainy. Przywołany przez poseł do Parlamentu Europejskiego raport zlokalizowanego w Rydze NATO-wskiego Centrum Doskonałości opisuje działania propagandowe Federacji Rosyjskiej poprzedzające agresję wobec Ukrainy, jak również ukazuje w jaki sposób “wolny świat” był i jest dezinformowany na temat sytuacji na Ukrainie. Anna Fotyga apelowała, by Unia Europejska oraz inne kraje demokratyczne nie udzielały forum przedstawicielom Federacji Rosyjskiej. “Zaproszenie Wladimira Putina do Brisbane, Siergieja Ławrowa do Monachium, Alexeya Pushkova na posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, w sposób być może nieświadomy, wpisują nas w działania propagandowe Federacji Rosyjskiej, uwiarygodniając przywódców tego kraju” – mówiła Anna Fotyga. Europoseł podkreśliła, iż należy unikać wspierania działań Rosji, kraju, prowadzącego działania agresywne wobec innego suwerennego państwa.

Leave a Reply