Anna Fotyga o sytuacji w Republice Środkowoafrykańskiej

20150220_154200 Anna Fotyga przewodniczyła delegacji podkomisji bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego (SEDE) do Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA) w dniach 18-20 lutego. Celem wizyty było m.in. zapoznanie się z działalnością misji EUFOR RŚA oraz sytuacją w jednym z najbiedniejszych i najbardziej zdestabilizowanych państw w Afryce.

W skład delegacji weszli: Anna Fotyga (ECR, Polska), Bodil Ceballos (Zieloni, Szwecja), Gilles Pargneaux (S&D, Francja), Arnaud Danjean (EPP, Francja).

„Jeszcze kilka miesięcy temu zagrożenie ludobójstwem było bardzo realne. Za wszelką cenę trzeba powstrzymać przemoc. Niezmiernie istotna jest tutaj współpraca miejscowych władz ze wspólnotą międzynarodową. Republika Środkowoafrykańska musi pozostać na drodze pokoju, bezpieczeństwa i pojednania” – mówiła Anna Fotyga w stolicy kraju Bangui. Podczas wizyty w RŚA Anna Fotyga spotkała się m.in. z tymczasową prezydent kraju Catherine Samba-Panzą, minister obrony Marie-Noelle Koyarą i szefem sztabu generałem Bubą.

Przewodnicząca SEDE rozmawiała także z dowódcami misji Unii Europejskiej (EUFOR RŚA), Organizacji Narodów Zjednoczonych (MINUSCA oraz UNPOL) oraz francuskiej (SANGARIS).  Istotną rolę w stabilizacji państwa od ponad roku pełnili polscy żołnierze. Pięćdziesięciu żołnierzy drugiej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego RŚA realizowało zadania w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej EUFOR. Ich zadaniem było zapewnienie stabilnego środowiska, tworzenie możliwości niesienia pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej przez organizacje rządowe i pozarządowe oraz stworzenie warunków do przejęcia obowiązków od misji UE przez misję ONZ działającą w ramach misji MINUSCA. Anna Fotyga podczas spotkania z polskimi żołnierzami kończącymi misję wymieniła się uwagami na temat sytuacji bezpieczeństwa w RŚA, a także realizacji zadań przez międzynarodowe misje.

„Sektor bezpieczeństwa w Republice Środkowafrykańskiej, aby mógł sprostać istniejącym wyzwaniom, musi zostać wzmocniony. Pomimo przekazania zadań przez Unię Europejską dla ONZ, Europa nie może zupełnie wycofać wsparcia dla tego kraju.  W imieniu delegacji SEDE mogę powiedzieć, iż oczekujemy w najbliższym czasie rozlokowania misji doradczej UE (EUMAM). Z przeprowadzonych rozmów i spotkań jasno wynika, iż misja doradcza miałaby do odegrania w najbliższym czasie istotną rolę. Kończąca się misja EUFOR RŚA jest także istotna z innego powodu – jako „operacja pomostowa” wspierająca ONZ stanowi wartościowy model współpracy, który warto rozwijać w przyszłości. Nasza podkomisja w ramach swoich kompetencji kontroli Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony upewni się, że Unia Europejska podtrzyma swoje zaangażowanie w pokojową przyszłość tego państwa” – powiedziała w Bangui Anna Fotyga.

Okazją do oceny nastrojów społecznych było spotkanie z liderami religijnymi – arcybiskupem Nzapalainga, imamem Kobine oraz pastorem Guerekoyame. Przewodnicząca SEDE spotkała się także z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Na koniec misji Anna Fotyga spotkała się z polskimi misjonarzami oraz Polakami mieszkającymi w Republice Środkowoafrykańskiej. Polscy misjonarze obecni są w tym kraju od blisko trzydziestu lat. Towarzyszyli społeczności w czasach najsilniejszego kryzysu, zostając przy wiernych w swoich parafiach.

Powiązane wpisy

Leave a Reply