Konkurs na plakat o „Ince”

W antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej uczestniczyło ponad 200 tysięcy osób. Wielokrotnie dawali oni świadectwo miłości do Rzeczypospolitej, odwagi, przywiązania do wiary i wartości, wierności żołnierskiej przysiędze. W obliczu sowieckiego okupanta i komunistycznego aparatu represji były to cechy i wartości, za których przestrzeganie wielokrotnie płaciło się najwyższą cenę.  Działalność i losy wielu Żołnierzy Wyklętych związane były z Pomorzem. Jedną z nich była Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, której śmierć stała się symbolem czystej ofiary. Uczestnicy konkursu organizowanego przez Annę Fotygę i Dorotę Arciszewską-Mielewczyk mają za zadanie wykonanie co najmniej jednego rysunku przedstawiającego życie i działalność niepodległościową sanitariuszki „Inki” w oddziale partyzanckim mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” oraz jej bohaterską postawę podczas śledztwa i rozprawy sądowej.

– Konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy na temat losów Danuty Siedzikówny, pseudonim „Inka”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”,  kultywowanie wartości, ideałów i postaw, jakimi cechowali się żołnierze II konspiracji z lat 1944–1963 – mówi Anna Fotyga, poseł do Parlamentu Europejskiego
i współorganizator konkursu. – W ten sposób chcemy także upamiętnić Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z najładniejszej pracy powstanie plakat, a inne nagrodzone prace znajdą się na okolicznościowych pocztówkach – dodaje Anna Fotyga.

Konkurs adresowany jest do szkół z województwa pomorskiego, ale udział w nim może wziąć każdy mieszkaniec województwa. Plakaty nadsyłać należy do biura poselskiego Anny Fotygi do połowy lutego 2015. Autorzy najlepszych rysunków, obok atrakcyjnych nagród rzeczowych, w nagrodę wyjadą  także do Brukseli.  W jury oceniającym prace zasiądą: artysta plastyk Inka Forycka, pedagog Joanna Grot, historycy drugiej konspiracji niepodległościowej prof. dr hab. Tadeusz Wolsza i Patryk Kozłowski oraz Anna Niedziela – Strobel – pedagog, autorka książki dla dzieci „O Ince, która zachowała się jak trzeba”. Regulamin konkursu znajduje się na stronach internetowych www.fotyga.pl oraz www.arciszewska.pl .

– W pierwszej kolejności zwracam się do Nauczycieli, którzy posiadają moc i dar przekazywania wiedzy – tego bezcennego daru, na którym opiera się i kształtuje młody człowiek zmierzający ku dorosłemu życiu. Jakie wartości chcemy przekazać kolejnemu pokoleniu Polaków? Jakie wzorce mają być dla nich drogowskazem? Jakie ideały winny być stabilnym fundamentem, po którym dumnie i pewnie będą zmierzały w przyszłość? – zachęca do udziału w konkursie poseł Dorota Arciszewska–Mielewczyk. – Nasza – Rodziców i Nauczycieli – rola polega na podpowiedzi, wskazaniu tych postaw, które kształtowały naszą tożsamość narodową, dawały przykład bezinteresownemu poświeceniu i odwadze, która buduje ducha i dodaje skrzydeł, gdy wielu woła „wzbić się nie sposób”.  Do takich  postaci zaliczam Danutę Siedzikównę „Inkę” i polecam szanownemu gronu nauczycielskiemu, by zechciało wskazać swoim podopiecznym – kończy posłanka Arciszewska–Mielewczyk.

REGULAMIN KONKURSU PLASTYCZNEGO DANUTA SIEDZIKÓWNA – SANITARIUSZKA INKA

 

Powiązane wpisy

Leave a Reply