Posiedzenie SEDE – O bezpieczeństwie w basenie Morza Bałtyckiego

Wczorajsze posiedzenie Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE było poświęcone bezpieczeństwu na morzach. Przedstawiciele prezydencji włoskiej, Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych oraz Komisji Europejskiej przedstawili plan działań dla strategii bezpieczeństwa morskiego. Uznano, że w projektowanym dokumencie niezbędne jest ujęcie globalne.

 „Dla zaadresowania wszystkich wyzwań i niebezpieczeństw w basenach mórz, które stanowią granice Unii Europejskiej lub są położone w jej najbliższym sąsiedztwie, postanowiłam podjąć konkretne działania, przyjmując podejście terytorialne” – tłumaczy Anna Fotyga, szefowa Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony. „Ze względu na powagę sytuacji w Europie Środkowej i Wschodniej, a także porównywalne w swojej skali do czasów zimnej wojny ostatnie przypadki naruszania przestrzeni powietrznej i wód terytorialnych państw bałtyckich, Szwecji, a także Polski, postanowiłam jako pierwsze na agendzie postawić sytuację w zakresie bezpieczeństwa w basenie Morza Bałtyckiego” – mówi Anna Fotyga.

 O kilkuset konkretnych przypadkach złamania umów międzynarodowych, w tym naruszeniu przestrzeni powietrznej i granic morskich, mówił Airis Rikveilis. Łotewski dyplomata omówił także cele i założenia rosyjskich manewrów wojskowych, jakie miały miejsce w ostatnich latach u granic Unii Europejskiej.

 Z kolei Tomasz Szatkowski, Prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych, przedstawił geografię wojskową Bałtyku, podkreślając między innymi, iż jest to akwen sprzyjający aktywności łodzi podwodnych. Dużo uwagi poświęcono także zagrożeniom militarnym, jakie mogą pojawić się z obszaru Obwodu Królewieckiego.

„Pamiętajmy, że nad Morzem Bałtyckim leży 8 państw Unii Europejskiej. Biorąc pod uwagę szczególną sytuację bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, tym bardziej należy w Brukseli zwracać uwagę na konkretne zagrożenia. Ożywiona dyskusja potwierdziła tylko, że kwestia bezpieczeństwa w basenie Morza Bałtyckiego nie jest łatwym i wygodnym dla wszystkich tematem. Obnażyła również dysproporcje w zaangażowaniu Unii Europejskiej w poszczególnych basenach morskich” – mówi Anna Fotyga.

 Zapis obrad można obejrzeć na podstronie internetowej komisji:

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/committees/video?event=20141120-0900-COMMITTEE-SEDE

Powiązane wpisy

Leave a Reply