Single Blog Title

This is a single blog caption
03 Maj 2012

Odsłonięcie Epitafium Smoleńskiego na Jasnej Górze.

Dzisiejsze uroczystości na Jasnej Górze ku czci Maryi Królowej Polski połączone będą ze szczególną modlitwą za tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej i za ich rodziny. W trakcie homilii nastąpi odsłonięcie Epitafium Smoleńskiego, które stanowi prawie 4,5-metrową płaskorzeźbę ufundowaną przez Polaków reprezentujących różne środowiska.

Inicjatorem powstania Epitafium Smoleńskiego jest ojciec Jan Golonka. Epitafium składa się z czterech wątków. Dominują drzewa, które przypominają lasy w Kozielsku, Starobielsku, Miednoje i Katyniu, gdzie drzewa wyrosły na mogiłach Polaków.

W ceremonii odsłonięcia Epitafium Smoleńskiego tablicy, która upamiętniać będzie nie tylko katastrofę lotniczą z 2010 r., ale i mord katyński sprzed ponad 70 lat, uczestniczą przedstawiciele różnych środowisk, w tym między innymi Prezes Jarosław Kaczyński i poseł Anna Fotyga.

Istotą Jasnogórskiego Epitafium Smoleńskiego jest pamięć o 96 ofiarach, które zginęły w katastrofie lotniczej. W jednym momencie oddały życie najważniejsze osoby w państwie: para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy, członkowie rządu, parlamentu, osoby duchowne z biskupem polowym Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeuszem Płoskim, historycy, politycy, kombatanci, delegacje i załoga samolotu. Lecieli do Katynia na uroczystości obchodów 70. mordu Polaków w katyńskim lesie.

 

Leave a Reply